Otec ma poslal a ja vám pošlem od Otca Ducha.

st patrickTrojica. Táto tajomná a krásna pravda našej viery. Zaiste, tak trochu sa nám stratila v zápale hľadania a vyjadrenia tejto pravdy, príliš veľa odborných termínov a cudzích slov … No našťastie človek nie je iba racionalista.

V Írsku si dodnes spomínajú, že sv. Patrik poukázal na trojlístok, keď hovoril o Trojici. Je to taký statický obraz, ktorý hovorí, že jeden je Boh v troch rovnakých ale rozličných osobách.

Od dávnych čias sa používal aj iný prírodný obraz na preniknutie do tajomstva troch. Boh Otec je Slnko, ktoré svieti na oblohe a nik sa naň nemôže pozerať priamo. Syn je lúč svetla, ktorý vychádza zo Slnka a dáva svetu a ľuďom svetlo. Duch svätý je to neviditeľné a hrejivé, čo sprevádza slnečné žiarenie, on je energia, ktorá dáva život každému bytiu. Títo traja sú jedno

Z biblie a od cirkevných otcov sa nám utvoril aj ďalší obraz: Ježiš, Boží Syn a Duch svätý sú dve ruky Boha Otca.

Ako veľmi sa pomýlil veľký filozof E. Kant, keď vyhlásil že z učenia o tajomstvo Trojice nemáme nič praktického  a preto je to zbytočná doktrína. Žiaľ, ako veľmi sme učeníkmi Kanta a nie učeníkmi Krista. Kristus, pomazaný Duchom pri Jordáne, bol milovaný Otcom a miloval Otca, žil medzi nami pre nás a pre neho. Náš Boh nie je vznešený samotár, ale spoločenstvo lásky, ktoré koná v náš prospech. Preto naše poznanie Boha je niečo úplne iné ako židovské, islamské či východné poznanie.

Keď dieťa spočíva v náručí otca matky je spokojné, hoci vôbec nevie, kto sú jeho rodičia. Postupne sa to dozvie. Tak aj my kresťania sme v Otcových rukách. Môžeme byť spokojní a usmiati, aj keď Otca ešte nepoznáme a ich vzťahy nevieme dobre vyjadriť a pochopiť. To nám nemôže zobrať radosť a istotu, že sme milovaní, o tom nám svedčia obe ruky, ktoré sa nás dotýkajú.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: