Slovo sa stalo telom Jn 1,14

A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami.

Tento jednoduchý verš je stredom celého prológu a zároveň stredom kresťanského zjavenia. Tu sa spája nebo so zemou, večné a duchovné s pozemským a pominuteľným. Logos, večné, duchovné slovo. Stáva sa telom. Hebrejské slovo basar a grécke slovo sarx označujú konkrétnosť tela, doslova mäso. Telo, ktoré môže byť aj krásne, ale je pominuteľné, podliehajúce skaze. Tak ako to spája vo svojich výrokoch Izaiáš: Volaj: “Každé telo je ako tráva a všetka jeho krása ako poľný kvet: Tráva uschne, kvet zvädne, lebo ho ovial Pánov dych. … , ale slovo nášho Boha trvá naveky.” (Iz 40,6-7)

Izaiáš hovorí: Ste telo a uvedomte si, že len slovo trvá naveky. Evanjelista Ján prináša radostnú zvesť, ktorá odvážne hovorí: Večné Slovo sa stalo smrteľným pominuteľným telom.

Izaiáša hovorí: Božie slovo prichádza ako dážď a sneh, opojí zem, ktorá vydá úrodu a vracia sa späť (porov. Iz 55). Evanjelista Ján zase hovorí: Slovo ide prebývať medzi nami. Doslova: postaví si medzi nami stan. Je to prebývanie chudobné, provizórne, naznačuje, že Slovo sa chce hýbať, ísť na nové miesta, putovať. Tak ako kedysi Boh prebýval v stane stretnutia medzi svojím putujúcim ľudom, (Exodus) alebo ako Božia múdrosť, ktorá dostala tento rozkaz: Vtedy Stvoriteľ vesmíru dal mi rozkaz, ten, ktorý ma stvoril, určil miesto pre môj stan. Povedal mi: “Usaď sa u Božieho ľudu, vezmi si dedičstvo vo vyvolenom národe!” (Sir 24,8)

tenda

Pane, ako často vyslovujeme tieto slová a ako málo si uvedomujeme, koľko je v nich tajomstva, zjavenia a pre mnohých múdrych aj pohoršenia.  Ale tým, ktorí ho prijali, dal moc stať sa Božími deťmi: tým, čo uverili v jeho meno … tým, čo sa narodili z Boha ( porov. Jn 1,12-13)

Ty Slovo, ktoré si sa stalo telom, nezabúdaj na nás svojich bratov a ďakujeme ti, že prišiel a posvätil to telo, ktoré podlieha skaze, ale vo svetle tvojho príchodu to už vidíme celkom inak.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: