25 nedeľa v období cez rok

1. Nuž to máme teda takú «riadnu psychologickú poradňu» v túto nedeľu. Ponajprv sú tu myšlienkové pochody hriešnikov, ktorí kujú svoje zločinné zámery proti spravodlivému, potom sv. Jakub horlivo poukazuje na možnosti ako prekonať sváry a žiarlivosti v komunite a napokon evanjelium nám ukazuje, ako apoštoli v dynamike svojej skupiny zostávajú zahanbení mlčať pred Ježišom, lebo sa habia za svoje hádky o prvenstve a dobre vedia, že Ježiš by si také reči a túžby neprial.

2. V každom prípade, nielen z týchto textov, vieme, že kresťanská viera nie je dajaká tabletka na vyriešenie všetkých problémov. Ba práve naopak, kresťanstvo má vysoký nárok, vysoký cieľ, chce ponúknuť veľké ideály spoločenstva, ktoré samozrejme potom narážajú na mnohé ťažkosti. Preto si neraz niekto povie: no asi je lepšie sa nestretávať. Asi je lepšie sa rozísť, rozviesť. Preto farské spoločenstvá a mnohé manželstvá, aj kresťanské, zažívajú tiché alebo hlučné odchody.

3. Všetkým by sa páčilo, keby kresťanstvo bolo bez hádok, pokojné, bez žiarlivostí, bez závistí. Ba niekedy sa zdá, akoby práve iné náboženstvá boli na tom v tomto ohľade lepšie. Nechcem sa opakovať, nezabúdajme, že náš ideál je vyšší, omnoho vyšší … a preto aj náročnejší. V čom je ešte náš kresťanský život dnes ťažší?

4. Naša veľká ťažkosť spočíva v tom, že cez televíziu a všetky masovokomunikačné prostriedky sa do nás dostávajú mentality a spôsoby, ktoré ponúka dnešná odkresťančená doba. A my síce teoreticky odmietame veľa vecí, ale napokon sa im predsa len prispôsobujeme. Lebo mentalita môže do nás vstupovať aj cez to, čo horlivo odmietame. Jeden z prvkov súčasnej mentality je dvojitá skutočnosť: ponajprv je to zdanie i konkrétna realita, že pre život si stačím sám a viem si ho zariadiť sám, preto si aj môžem zvoliť s kým budem a s kým nebudem. Toto veľmi napomáha kríze spoločenstva, spoločného života – všetko sa dá zariadiť aj inak, dá sa z toho ujsť a každý nejako môže prežiť. Farnosť už vôbec nie je takou silnou sociálnou ustanovizňou ako voľakedy. Voľakedy ľudia na dedine nemohli žiť bez farnosti, lebo to bola tá istá spoločnosť, ktorá potrebovala byť spolu preto, aby prežila. Dnes je farnosť iba možnosť, ktorá sa nezdá nevyhnutnou. Preto, ak je vo farnosti problém, tak tam nemusím byť

5. Dnešná nedeľa nám takto dáva otázku asi tohto typu: máš chuť bojovať o vzťahy, chuť namáhať sa a niečo aj obetovať, alebo si iba ten, ktorý uteká odtiaľ, kde sú zvady, žiarlivosti, náročné situácie, ktoré vyžadujú pokoru, nový začiatok, odpustenie. Možno si opustil farnosť a myslíš si, že si svoju vieru môžeš žiť aj sám … nečudujem sa ti, ale aj ti hovorím nemáš pravdu.

6. Ak niekde nie sú zvady a ťažkosti tak to môže mať dve príčiny: alebo je tam tvrdý diktát a moc, takže si nikto nič nepovie, alebo sa vskutku stane, že si ľudia sadnú. Ale medzi tým sú priestory pre budovanie a výchovu spoločenstva, pre investíciu do spoločenstva. Kto len uteká, ten riskuje, že prejde veľa vzťahov, veľa spoločenstiev a stratí život ako tulák … kdežto, keby zainvestoval do obetavosti a budovania, možno by to mohlo byť celkom inak

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: