24 nedeľa v roku B

Kto nás odvádza od pravej cesty, ten môže zostať milovaný, ale treba mu povedať, čo si myslíme

1. Zaujímavé a tak trochu tajomné je to prvé čítanie od proroka Izaiáša. Pánovmu služobníkovi – táto stať je jeden tzv. spevov o Pánovom služobníkovi – je najprv otvorené ucho.  Teda zrejme počúva a rozumie pokyny svojho Pána. Potom ide neohrozene napred, neustúpi od zvolenej cesty, ktorá mu bola povedaná a prijíma všetko to, čo mu táto jeho cesta prináša: údery, potupy …

2. Čo to počul ten Pánov služobník, že je taký odhodlaný? V čom nachádza tú obrovskú silu ísť napred a neustúpiť? Prečo mi ešte dobre nepočujeme? Prečo sa naše počúvanie nemení na silu a odhodlanie? Tak si teda poprosme, aby nám boli otvorené uši pre Slovo, ktoré je silnejšie ako my a naše schopnosti.

3. Ježiš je na tejto ceste odhodlania. Vie, že jeho cesta bude cesta zavrhnutia a potupenia. On nesmie zaváhať a ustúpiť z tejto cesty. A tu zrazu ten, ktorý najsprávnejšie odpovedal na jeho otázku, ktorý ho najlepšie spoznal alebo azda, vedel to najpohotovejšie a najlepšie vyjadriť, ten stáva sa pre neho pokušiteľom, chce ho odviesť od cesty, na ktorú sa odhodlal.

4. Ježiš nie je dajaký vyhľadávač utrpenia. Ani jeho Otec, náš Boh, nie je dajaký krutovládca, ktorý dáva v mene svojich záujmov zabiť svojho Syna.  Ale bolo treba priblížiť sa do Jeruzalema, priblížiť sa k jeho srdcu, k jeho obyvateľom. Oni sú prvorodení dedičia, oni sú stred vinice. ježiš aj ako človek vie, že v Jeruzaleme málokto dobre pochodil. A má už aj sám dosť dobrú skúsenosť. Nikto však a nič ho nemôže odradiť, aby tam išiel. Ani učeník, ktorému pridelil prvenstvo. Lebo láska sa spojila s Jeruzalemom, aj keď Jeruzalem odpovedá tak, ako odpovedá. A tá láska je nerozlučná.

5. Namiesto fatalistických myšlienok o Kristovom utrpení bude azda v túto nedeľu lepšie, keby sme sa pozreli na to, či vieme spájať lásku a utrpenie, či neopúšťame veľmi ľahko pri prvom náznaku nepríjemnosti a bolesti tých, ktorých sme sa zaviazali milovať. Skúsme si nevymáhať falošné právo na lásku spojenú len so šťastím a spokojnosťou. Paradox je v tom,  že šťastie sa môže zrodiť aj z veľkodušne prijatej nepríjemnosti. A naopak: kto všemožne hľadá len príjemne šťastie, stáva sa čoraz viac smutným.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: