11. nedeľa cez rok

Božie slovo tejto nedele nám predstavuje obrazy z prírodného rastlinného prostredia. Strom, obilie, klíčenie, rast. Prorok Ezechiel predstavuje obraz stromu, v ktorom je Boh aktívny. Halúzka z vysokého cédra, ktorú on vezme a zasadí poníži veľký veľký strom. Ježišove podobenstvá sú zase naopak postavené na veľkej pasivite. Zrnko obilia či horčičné zrnko rastie samo, ani sa nevie, ako, je v nich sila.

Spoločným menovateľom oboch podobenstiev je povýšenie malých a bezvýznamných na úkor veľkých a významných. Malé zrnko, najmenšie sa stane veľkým stromom. Mnohí si tu kladú otázku, ako sa stať veľkým stromom, ale zabúdajú na tú druhú, podstatnejšiu: ako sa stať najmenším zrnkom.

To, že sme ponížení (od iných) alebo neschopní a málo sebe dôverujúci, to ešte neznamená, že sme skromní a ponížení. Skromnosť je nadobudnutá a vypracovaná vlastnosť.

Kedy už konečne my stromy poľa porozumieme, že je to Pán, ktorý povyšuje a ponižuje? Naše smolné dni, naše nenaplnené dni, naše úspechy i neúspechy sú od Pána. Za tým je on – niekedy taký mlčanlivý. A predsa je možné ho tam nájsť.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: