Sk-2 Turíce – oheň a zrozumiteľné slovo

Príchod Ducha na zhromaždenú komunitu, ktorý upúta pozornosť mnohých – Úžas zbehnutých ľudí zo všetkých národov, ale aj potupná interpretácia

1. Boli všetci na tom istom mieste. Všetci – poväčšine naše obrázky predstavujú Dvanástich. Mnohé ikony si však neodpustia podčiarknuť Máriinu prítomnosť. Kontext však hovorí, že ich mohlo byť okolo 120 naplnených Duchom a v konečnom dôsledku svedčiacich a ohlasujúcich. Na tom istom mieste – tradícia hovorí, že to bolo miesto večeradla. V tom prípade Duch vychádza z toho istého miesta ako Kristova láska, vkladajúca seba do malého kúsku chleba. Avšak byť na tom istom mieste vyjadruje aj ich vytrvalú jednotu, v ktorej ich dar Ducha našiel.

2. V Jeruzaleme boli nábožní ľudia zo všetkých národov, ktoré sú pod nebom. Tu sv. Lukáš hovorí pravdu vzhľadom na svoj kontext a svoje poznanie, táto veta je však zároveň aj symbolickou skutočnosťou vzhľadom na celé budúce dejiny evanjelizácie. Pútnici v Jeruzaleme pochádzali naozaj zo všetkých kútov vtedy poznaného sveta. Táto udalosť je však aj náznakom budúcnosti, v ktorej evanjelium o Ježišovi prenikne do všetkých národov a do všetkých jazykov sveta. Nábožní ľudia – tí, ktorí prichádzajú hľadať Boha, mnohí z nich aj tzv. prozelyti, ľudia z pohanských národov uprostred ktorých boli prítomné židovské komunity, ktoré si získali ich pozornosť a záujem. Oni sa pripravujú prijať obriezku a pričleniť sa do počtu synov Izraela.

3. Ohnivé jazyky nad každým … dar hovoriť inými jazykmi … ako to, že Galilejčania hovoria a ľudia rôznych jazykov a národov ich rozumejú … ? Prvý dar Ducha je zapáliť oheň. Keď oheň horí, chce sa šíriť ďalej. Slová o veľkých Božích skutkoch sú ohňom blčiacim v každom jednom členovi spoločenstva, ktoré v jednote očakávalo prisľúbený dar. V tomto ohni sa rodí odvaha vyjsť, hovoriť a svedčiť. Na Turíce sa končí obdobie čakania a nastáva čas ohlasovania. Druhý dar Ducha je dať možnosť hovoriť inými jazykmi, bez toho, aby sa ich ľudia plní Ducha učili. Je to prekvapivý dar. Provinční ľudia z Galiley hovoria jazykmi sveta, ktorý je zhromaždený v Jeruzaleme

4. Sú plní mladého vína. Úžas nad zvláštnou skutočnosťou neodstraňuje možnosť pochybovať a neveriť. Aj ten najúžasnejší zázrak môže byť zdegradovaný – v tomto prípade na potupnú rannú opilosť. Duch pôsobí, ohromuje, svedčí – ale neoberá o slobodu. Jeruzalem sa neobráti celý a ani veľké a zázračné kázanie tej najpestrejšej zmesi cudzincov, ktorí všetci rozumejú týmto Galilejčanom , nespôsobí totálne obrátenie sa.

***

Prečo nehorí v nás oheň? Ale tiež: prečo sa náš oheň nevie premeniť na zrozumiteľnú reč?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: