Sk-1 Ježišove živé spoločenstvo v čase a priestore

1. Koľko máme času, pýtajú sa apoštoli. Pane, už v tomto čase (=teraz) obnovíš kráľovstvo Izraela? Nie je dôležité pre vás vedieť, koľko je času, je dôležité vedieť, že toto je čas medzi prvým a druhým príchodom Ježišovým.  Je to čas, v ktorom nestačí len stáť a pozerať sa do neba, ale je to čas pohnúť sa, otvárať sa, pripravovať a napokon uskutočňovať Božiu túžbu: aby všetci poznali Jeho a jeho Syna.

2. Kde je náš priestor, pýtajú sa apoštoli, všetci napospol obyvatelia Palestíny. Budete mi svedkami v Jeruzaleme i v celej Judei aj v Samárii a až po samý kraj zeme. Svet, so všetkými jazykmi a kultúrami je váš nový priestor. Lebo Boh sa rozhodol už nečakať, že všetci prídu k nemu, ale on chce ísť ku všetkým.

3. Čo znamená byť živým spoločenstvom? Znamená to vedieť sa spolu modliť a očakávať dar Ducha. Znamená to spolu čítať a rozumieť Písmo pod vedením toho, ktorého si Ježiš vyvolil ako hlavu svojho spoločenstva a s veľkou slobodou uskutočňovať dôležité rozhodnutia, ako napríklad doplniť počet apoštolov pomocou lósu.

4. Ježišove živé spoločenstvo, ktoré doplnilo počet apoštolov podľa Ježišovho projektu, je teraz pripravené na príchod Daru sily a odvahy, aby predstavilo svetu – počnúc od Jeruzalema, veľkú zvesť o tom, kto bol Ježiš, ktorý bol v Jeruzaleme odsúdený a usmrtený, ale ktorého oni videli živého a po jeho smrti s ním jedli a pili. Má na to čas do jeho druhého príchodu a pred ním stojí svet. A vo svete a v jeho dejinách bude musieť veľa krát – napriek slabostiam i hriechom, ktorými zostane poznačené – preukázať svoju živosť, života schopnosť.

***

Ako my počítame čas? Cítime ho ako čas medzi Ježišovým prvým a druhým príchodom? Kde je (existuje vôbec?) náš priestor, v ktorom svedčíme o evanjeliu? Ako vnímame Ježišove živé spoločenstvo dnes? Zúčastňujeme sa na jeho rozhodnutiach, alebo len kritizujeme zvonka?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: