Getsemani

1. Veľmi hlbokú katechézu na tému Ježišovej modlitby v Getsemani povedal Benedikt XVI 1. februára 2012. (Ak máš čas prečítať si ju celú tak tu). Oprieme sa teda o ňu.

2. Ježiš sa ide modliť v noci, ako to bolo jeho zvykom. Táto noc však nebola ako iné noci. A ani Ježiš nie je ako v iné dni a noci. Atmosféra bola napätá a dusná, vo vnútri medzi učeníkmi i navonok zo strany nepriateľov. Nečakane pozýva svojich učeníkov modliť sa s ním. Evanjelium to vysvetľuje stavom jeho vnútra. Ježiš cíti hrôzu, úzkosť, smútok, «až na smrť». Ale napokon zostane v modlitbe aj tak sám.

3. V atmosfére úzkosti, pri nevládnych učeníkoch Ježiš vyslovuje prvé slová svojej modlitby: Abba – Otče! Izrael oddávna volal Boha svojím Otcom (Iz 64,7; Jer 3,19). Ježiš však používa vo vzťahu k Bohu familiárne slovo detí Abba, ocko, otecko, ktoré sa používalo v bežnej hovorovej reči. Apoštoli a evanjelisti po nich boli tak dotknutí touto skutočnosťou, že sa toto aramejské slovo zachovalo v gréckom texte evanjelií. Aj tu, uprostred hrôzy, úzkosti a opustenosti aj zo strany najbližších Ježiš sa obracia k Bohu ako k Oteckovi. Nič nevie rozbiť jeho dôveru, aj keď všetko ľudské sa v ňom chveje.

4. Getsemanská záhrada je nová rajská záhrada. V rajskej záhrade prví ľudia podľahli pokušeniu hľadať svoju slobodu mimo Boha, nedôverujúc, že jeho plány s nimi sú dobré. Ježiš v Getsemanskej záhrade zviedol boj v mene nás ľudí, a ukázal, že aj keď sa všetko zdá proti a aj keď je to ťažké, naša dôvera v dobrotu Boha,  je možná.  On je Abba, Otecko. Tak nás to učí Ježiš aj v Getsemani.

5. Nuž dobre, tu sa my žiaci detskej škôlky, ponajviac tak prváci v škole modlitby a dôvery stretávame s textom dizertačnej práce tej najvyššej úrovne. Preto môžeme pokojne spať pri našom Ježišovi – v nádeji, že dobrý spánok a ráno teplé kakavko nám pomôžu, aby z nás niečo vyrástlo. Poznajúc jeho lásku, máme opravdivú nádej, že nás chápe a miluje aj v našej slabosti. A to – aj v tejto smutnej noci – je našou radosťou. (Bod. č. 5 si samozrejme Benedikt XVI nemohol dovoliť napísať, ani keby chcel. Nebyť pápežom, najmä pri katechézach, má isté výhody)

6. Keď ste sa dnes ráno zobudili nezabudnite, že Ježiš je v rukách svojich nepriateľov. Zatiaľ, čo ste spali, bol zradení a chytení. Doobeda je vypočúvaní a súdení. A od 12,00-15,00 …

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: