2. nedeľa pôstna rok B

1. Čítania tejto nedele majú tak trochu za potreby vysvetliť niektoré slová a ich význam, lebo len skrze dobré porozumenie slov môžeme porozumieť vety a myšlienky

SLOVÁ – Boh povedal všetky tieto slová. My sme si tento výraz tak veľmi ľahko preložili ako PRIKÁZANIE. 10 prikázaní. Je to však desať SLOV. Zaiste Božie slová sú záväzné, sú to zákony, jeho priania sú nám rozkazom, ale predsa. Podľahli sme mentalite príkazov a zákazov. Boh ako zákonodarca. Tak nezabudnime, že Boh nám adresuje predovšetkým slová. Sú to slová lásky, ktoré chcú osvietiť náš život.

ZNAMENIA – ľudia ponorení do seba sa radi odvolávajú na znamenia. Najmä keď nechcú pohnúť s vecami a uskutočniť krok proti sebe samým. Radšej teda očakávať znamenia. A napokon  o tom, či to, čo sa predkladá ako znamenie, sa rozhodnem aj tak ja sám.  Preto Pavol hovorí: Židia žiadajú znamenia. A sv. Ján v evanjeliu: pre Židov, ktorí sa nevedia zamyslieť nad stavom nábožnosti v chráme Ježiš nechce dať nijaké znamenie. Zbytočné sú znamenia pre tých, ktorí sa nenamáhajú myslieť úprimne a hľadať cesty nápravy. Preto Ježiš hovorí Židom o znamení, ktoré je im bezprostredne na nič. Lebo viera nie je len o bezprostredných istotách. Raz v budúcnosti im tieto slová budú môcť byť užitočné.

MÚDROSŤ – to, čo niekedy pre veriacich je skrývanie sa za očakávanie znamenia, to pre neveriacich je zase hovorenie o múdrosti. Mnohí sa skrývajú za múdrosť. Nemôžu len tak na niečo nerozumné skočiť, nemôžu len tak niečo prijať. Potrebujú sa o tom poradiť, potrebujú na to mesiace roky. Ich múdrosť akoby bola koncentrovaná na to, aby niečo nemuseli, aby sa v jej mene ubránili nejakej povinnosti. Lebo múdry všetko sleduje, všetko hodnotí, nerobí nijaký krok, aby si nemusel dať na seba nejakú etiketu, nejakú farbu. Zabúda však, že existuje aj skupina nezaradených a bezfarebných. Nedá sa ujsť zo všetkých skupín a klasifikácií, lebo aj tak našou existenciou tvoríme novú skupinu a novú triedu.

2. Evanjelium sv. Jána končí epizódu Ježišovho incidentu v chráme a následnej polemike s jej predstaviteľmi takto: Ježiš sa nezdôveril všetkým tým, čo videli znamenia a uverili. Viera založená na znameniach, na tom, čo mi Boh ukázal, čím ma presvedčil, je nedostatočná. «Ježiš vedel, čo je v človeku». Viera to nie je niečo, nejaký súhrn poučiek, či pravidiel, ktoré si prijal. Ktoré sa snažíš plniť aj keď sa ti to nie vždy darí. Ježiš sa «zdôveruje» tým, do ktorých vidí, lepšie, u ktorých vidí, že sa neviažu na znamenia. Ktorí nezakrývajú svoje vlastné vnútro pred Bohom.

3. Pane, zmiluj sa nad nami, ktorí hľadáme znamenia a myslíme si, že keď všetko pôjde podľa našich predstáv, vtedy budeme tvoji. Zmiluj sa nad nami, ktorí sme múdri a nechceme sa do ničoho pustiť, radšej váhame a ničím nehýbeme, len aby sme sa nepomýlili. Sme ešte tak ďaleko od teba. Nevieme ťa prijať, keď čistíš náš chrám. Je to vlastne tvoj chrám. Ale on sa stal tak naším, že nám to vadí, keď nám do neho rýpeš a chceš,a by sme zmenili zvyky a obyčaje, na ktoré sme si tak zvykli.

4. Och bolo by ešte toľko, čo povedať o týchto skutočnostiach … Možno nám práve tak chýba, tá časť pvého SLOVA, v ktorej nám hovoríš: ja som ťa vyviedol z domu otroctva. To je pravda? Áno, je to pravda, ktorú ti Boh hovorí. Ale tu sa skrýva aj pravda, ktorú Boh nehovorí a na ktorú by sme mali prísť. Totiž, či po odchode z domu otroctva, sme sa stali skutočne slobodnými, alebo sme zostali v mentalite otroka.

5. Ježiš vie, čo je v nás. Otvorme mu srdce, otvorme mu ho dokorán. K tomuto sme pozvaní, aby sme žili slobodu a radosť Božích detí. A práve pohľad na kríž, kde Ježiš dáva seba, bez slov, ti môže povedať, čo je v tebe. Preto nezabudni, popri svojich pôstoch, že pohľad a meditácia nad Ukrižovaným, je prvá forma toho, aby sme objavili, čo je v nás. Ani znamenia, ani múdrosť nás nezachráni. A ten, kto má úprimný pohľad na Krista, ten zrazu vidí toško znamení a má toľkú múdrosť.

Z kríža sa môže stať strom múdrosti a života

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: