Prečo bol Ježiš «40» dní na púšti?

1. V prvom rade si musíme uvedomiť, že číslo 40 je veľmi obľúbené a symbolické číslo v Biblii. Okrem Ježišovho pobytu na púšti, ktorý trval 40 dní, máme ešte tieto udalosti, rozdelené alebo opísané ako 40 dňové, či ročné:

40 dní a nocí pršalo na zem, keď bola potopa – 40 dní trvala potopa – 40 dní stekali vody potopy * 40 rokov putoval vyvolený ľud po púšti *40 dní bol Mojžiš na hore Sinaj, keď dostal od Boha Zákon * 40 rokov mala krajina pokoj, vždy keď ju Sudcovia oslobodili * kňaz Héli súdil Izrael 40 rokov * Goliáš sa 40 dní ukazoval pred táborom Izraelitov a vyzýval niekoho na súboj * Dávid mal tridsať rokov, keď začal kraľovať a kraľoval 40 rokov * Šalamún tiež vládol 40 rokov * Eliáš išiel k vrchu Horeb (Sinaj) 40 dní * Ninivčania dostali 40 dní na to, aby sa zachránili * Ježiš sa 40 dní zjavoval učeníkom po svojom zmŕtvychvstaní * Podľa Skutkov apoštolských Mojžišov život  mal 3×40 rokov (čiže 120 ako to píše Starý zákon): mal 40 rokov, keď zbil Egypťana, 40 rokov pásol ovce na púšti a 40 viedol ľud do zasľúbenej zeme (Sk 7,23-36)

2. Je teda Ježišov pobyt na púšti len symbolická rozprava? Aj áno a aj nie. Áno, lebo symbolika 40 dní je veľmi jasná a tak isto aj umiestnenie na púšti. Ale aj nie, lebo traja evanjelisti sa odvolávajú na túto skutočnosť. Sv. Pavol, skôr než začal kázať, tak isto bol na mieste samoty. (Gal 1,17). O to skôr také niečo mohol urobiť aj Ježiš. A na to sa evanjelisti odvolávajú.

3. Ak človek chce v živote urobiť nejaké dôležité rozhodnutia – a teda nenechá sa len unášať prúdom udalostí a príležitostí – potrebuje samotu. Aj Boží človek, ak chce byť bližšie k Bohu, potrebuje na istý čas opustiť všednosť, svet. V tichu a v istom druhu «nečinnosti» dozrievajú myšlienky, rozhodnutia.

4. V bežnom prúde života sa naliehavé veci tvária ako dôležité. Musíme to a tamto, utekať tam, vrátiť sa po tamto, stihnúť to i ono a večer vyčerpaný spadnúť do postele. Púšť znamená odstrániť od seba naliehavé veci (na istý čas), aby mohli do popredia prísť skutočne dôležité veci.

5. 40 dní je dosť. Je to solídna skúsenosť, kde sa nedá pretvarovať, niečo unáhlene rozhodnúť. Symbolizujú osobný prerod človeka. Tak ako 40 rokov symbolizuje život jednej generácie, tak 40 dní v živote človeka môže znamenať koniec jedného života a začiatok nového. Nejde tu ani tak o nejaké radikálne obrátenie životného kurzu. Ježiš bol svätý pred svojím pobytom na púšti i po ňom. Tento pobyt mu však dal príležitosť vyjadriť svoju vernosť Otcovi.

6. Boh nám dáva 40 dní. (už len 39) To nie je vyhrážka. To je obrovská ponuka. Je to šanca dozrieť. Nepotrebujeme možno veľké zmeny. Dobro je v nás. Musí však dostať príležitosť dozrieť. A zrazu nastane veľká zmena, bez toho, aby sme prudko menili svoj život. Lebo človeka robí človekom dozreté vnútro. A napokon sa dokáže usmievať na naliehavé veci.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: