Pokánie

kracat s nim je niekedy dost velke pokanie ... ale i istota

Pri prvom čítaní si dajme pozor. Je to spojenie úvodu a záveru knihy priroka Jonáša, preto, skutočný cieľ tejto knihy nám tak trochu v tejto podobe uniká. Ide však o to, aby sme videli, že existujú Boží posli, ktorí hlásajú pokánie – ako ním bol prorok Jonáš. Boh pozýva ľudí k pokániu.

Podobne aj Ježiš. Jeho základná úloha je pozvať ľudí k pokániu, k zmene zmýšľania, k zmene konania, postojov, priblížiť sa k Bohu. Hlas hovorí a ľudia majú dať odpoveď.

Je to niečo podobné ako deti v škole. Všetci im pomáhame, aby sa učili, ale my sa nemôžeme učiť za nich. A ak to robíme, tak im síce zdanlivo pomáhame, ale dobre vieme, že to má krátkozraké videnie.

Boh teda volá, všetkých, aby sa zamysleli, aby sa obrátili. To každý môže urobiť sám za seba. Nikto to za teba nemôže urobiť.

Evanjelium nám však hneď ponúka aj bohatý a krásny obraz pokánia – pokánie je stretnúť osobu, ktorá nás uchváti, pozve a my sa rozhodneme všetko prežívať s ňou. Je to trochu iný pojem pokánia. Nesypeme si pri ňom prach na hlavu, ale máme prach pod nohami, lebo kráčame po cestách nášho života s Kristom, v jeho šľapajách.

Takže pokánie je tvoje – ale aj on je vedľa teba – šliapni do prachu zeme a vydaj sa na cestu s ním.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: