Nedela Krista Krala

1. Už je to skoro 100 rokov, čo nám zastrelili cisára  v Sarajeve a odvtedy sa veľa vecí zmenilo vo svete. Čas šľachty, grófov, kráľov a princezien je pre nás, najmä na Slovensku, časom veľmi dávnej minulosti. Kráľovstvo však, trochu na inom princípe, ale v podstate veľmi podobným spôsobom, funguje tak ako fungujeme aj my dnes: dáva do rúk niekoho moc, aby všetkých zjednocoval, aby sa o všetkých staral, aby všetkých reprezentoval. Ale nejdeme tu robiť históriu politiky … Ide iba o to, že Kristus kráľ vyjadruje istú skutočnosť, ktorá sa viaže na myšlienku kráľovstva. Sme vlastníctvom kráľa, žijeme na jeho území, z jeho dobroty a voči nemu sa musíme zodpovedať.

2. Ak by sa táto myšlienka niekomu zdala staromódna nech si zváži, či si on sám dal život. My kresťania vyznávame, že náš život, naša existencia je zaviazaná Bohu, smeruje k nemu a budeme sa s ním konfrontovať, skrze Krista a jeho evanjelium, o našom živote. Z toho, čo sme dostali, z toho, čo sme vzhľadom na to urobili. Dnešné evanjelium nám dáva obraz tejto konfrontácie. Je zaujímavé, že v nej sa prezentuje iba jediné kritérium súdu: budete súdení podľa toho, ako ste sa zachovali voči svojím blížnym, ako ste si ich všimli, čo ste boli pre nich ochotní urobiť.

3. Tak tu niektorí šikovní môžu povedať: Aha, keď je to takto, takto načo chodiť do kostola, načo sa modliť, dodržiavať všelijaké predpisy, prečo bojovať sám so sebou a ovládať sa … na takéto myšlienky existuje len jediná odpoveď: čítal si celé evanjelium, všetko to, čo nám Ježiš povedal? A uvedomuješ si vôbec, že Bohu ide o to, aby si ho poznal a bol s ním a nielen o to, aby si si niekoľkými alebo i mnohými skutkami solidarity získal nebo.

4. A tak dnešné evanjelium môže byť povzbudením a nádejou pre mnohých, ktorí Krista nepoznajú a predsa mu slúžia a tiež orientačnou pomôckou pre tých, ktorí Krista poznajú, sú zavalení všelijakými obavami, predpismi, konštruujú svoj duchovný život na subtílnych duchovných myšlienkach a pritom im uniká tak často to podstatné: milovať človeka v tej situácii, v ktorej sa nachádza.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: