33 nedeľa v období cez rok

Talenty máme od malička rôzne

1. Dnešné evanjelium skutočne prešlo do našej kultúry a do nášho vedomia. Veď slovo talent vošlo do nášho slovníka – len mnohí, a často aj my sami, si už neuvedomujeme, že toto slovo je evanjeliové. Pochopiť schopnosti človeka ako talenty, znamená vrátiť sa do kontextu podobenstva, ktoré počúvame v dnešnú nedeľu.

2. V podstate ide o to, ako používam mne zverené talenty. Moje schopnosti nie sú len na moju chválu alebo ozdobu, pre moje obohatenie sa

– sú to dary, z ktorých po «veľmi dlhej dobe» budeme musieť vyúčtovať.

3. Ak minulú nedeľu podobenstvo o 10 pannách malo tak trochu feministické ladenie, tak dnešné podobenstvo je typicky mužské. Tieto dve podobenstvá môžeme vidieť ako vzájomne sa doplňujúce a kompletizujúce. Ak panny mali za úlohu len držať v rukách horiace lampy – čo môže byť symbolom vnútra – tak v dnešnom podobenstve sa majú prezentovať muži s celou svojou podnikavosťou – čo môže prezentovať vonkajšiu aktivitu.

4. Očakávanie Pána pre kresťana má teda dve charakteristiky: udržať si vnútorný oheň, a konať, využívať dary, talenty, ktoré máme k dispozícii. Krása tohto podobenstva spočíva aj v tom, že rešpektuje rozdielnosť ľudí a teda aj rozdielnosť toho, čo odovzdajú. Každý bude posudzovaný podľa toho, čo dostal. Preto netreba až tak pozerať na to, čo kto dáva a produkuje. Lebo my len ťažko môžeme hovoriť o tom, čo kto dostal. Treba sa viac zamerať na to, aby sme objavili, čo bolo zanechané nám. Lebo nestarať sa o to, aké talenty sme dostali, to je prvá forma tej lenivosti a povedali by sme nie zakopania ale  «nevykopania talentov», ktoré sú v nás.

5. Toto podobenstvo nám hovorí aj čosi viac. Hovorí nám o viere, ktorá môže byť podnikavá, zaujímavá, spojená so životom. Kto ju takto nežije, samozrejme podľa darov a schopností viery aké dostal, tak ten je v nebezpečenstve lenivého sluhu. Tak teda kto môže, nech sa zobudí a začne niečo robiť so svojimi darmi. Lebo hodina účtovania sa blíži každým dňom.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: