32. nedeľa v období cez rok

Hľadajte múdrosť, kým je čas. Aj keď máte lampu, to ešte neznamená, že máte olej aby horela

1. Tak dnes nám evanjelium ponúka pekné podobenstvo. Viaže sa na izraelskú kultúru Ježišovej doby, na istý druh svadobného rituálu, kedy dievčatá – panny idú s lampami v ústrety prichádzajúcemu ženíchovi. Ježiš si vzal tento obraz a premeditoval ho trochu hlbšie.

2. Všetkých desať panien si vzalo lampy a vyšli z domu. Toto hovorí o tom, že boli disponované pre svoju úlohu, chceli ísť na svadbu spolu so ženíchom.  Zobrať lampu do ruky vie každý, ale kto je múdry, uvedomí si, že aby lampa horela potrebuje aj olej. Uvedomuje si, že čakanie môže byť aj dlhšie než je oleja v lampe. Múdry myslí dopredu, robí si zásoby. Až neskôr sa v rozprave podobenstva ukáže, ktoré panny len vzali lampu bez rozmýšľania, a ktoré sa zamysleli.

3. Ak naše kresťanstvo je lampa, niečo, čo môže svietiť, tak potom je potrebné preveriť seba samých, ako sme túto lampu vzali do rúk. S múdrosťou? Máme olej, aby naša lampa svietila? Máme ho toľko, aby sme obstáli aj pri  nečakane dlhšom čakaní?

4. Ježiš v podobenstvách často spomína motív oneskorenia sa príchodu. Pre niektorých je to motív zanevrieť, zabudnúť. (ako za dní Noemových Mt 24,36-44) Pre iných zase využiť čas a robiť si po svojom (ničomný sluha Mt 24,48) . Pre iných zase, ako sme to videli v tomto podobenstve, je to tragická situácia tých, čo urobili už veľa, ale nie dosť. Mali v rukách lampy, mali všetku dobrú vôľu lebo vyšli z domu, chýbala im však múdrosť. Toto môže v nás vzbudiť strach a obavu povedal by niekto. No môžeme mu povedať: Nie strach a obavu to má vzbudiť, ale zmyslenie sa a začiatok hľadania múdrosti, ktoré spočíva v tom, že neberiem do svojich rúk lampu viery bez rozmýšľania, ale usilujem sa, aby mohla horieť.

5. A ešte si povedzme niečo o «tvrdosti» múdrych panien. Istým spôsobom to znie dosť egoisticky: Aby nechýbalo ani nám, ani vám, tak choďte … Tu si potrebujeme uvedomiť, že táto skutočnosť vyjadruje čosi hlbšie. V očakávaní Pána, Ženícha, ak má horieť naša viera, tak to musí byť z nášho oleja. Nie od druhých. Sú isté skutočnosti na svete, kde sme nezastupiteľní a nikto nemôže konať v našom mene a za nás. Viac ako sebectvo tento postoj múdrych panien vyjadruje, že nie je možné spoliehať sa na múdrosť iných, ale iba na svoju múdrosť – lebo múdrosť nie je vedomosť na použitie, ale vzťah – k sebe a k Bohu. A v tom sme nezastupiteľný.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: