31. nedeľa v období cez rok

Kňazstvo sa prijíma v hlbokej pokore - niekedy však, žiaľ, budúci kňaz vstane a pokoru nechá na zemi

1. Dnes majú kazatelia-kňazi dosť ťažkú úlohu. Keďže prvé čítanie hovorí veľmi silnú a jasnú kritiku na kňazov, tak je dosť ťažké kázať o «iných» ako o nás.

2. Na druhej strane je to celkom pekné: Božie slovo nešetrí kritikou ani tých, ktorí majú byť reprezentanti, ktorí v mnohých ohľadoch zodpovední, lepšie povedané, majú väčší stupeň zodpovednosti, lebo viac poznajú (mali by aspoň) a viac dostali.

3. Kritika kňazstva teda nie je taká neprípustná vec, keďže aj Božie slovo nás to na mnohých miestach učí. Ale hlavný náš Učiteľ, Kristus, nám tiež hovorí, že je potrebné rozlišovať medzi Slovom, ktoré niekto hovorí a medzi tým ako sa správa a ako žije. Nie je dobré zavrhnúť slovo, alebo ospravedlnovať seba, pre pohoršlivý príklad iných. To nikde nevedie. V podmienkach, v ktorých sa nachádzame, to ani inak nemôže byť, vždy nejaká tá nedokonalosť tu bude.

4. Najlepšou cestou teda je, aby sa kňazi naučili kritizovať seba samých a aby sa naučili byť otvorení voči kritike. Prijať kritiku ešte neznamená ponížiť kňazský stav. Lebo za obranou kňazského stavu sa predsa len skrýva  Ján, Jozef, Pavol a iní, ktorí sa tu konkrétne bránia. Možno v niektorých prípadoch toto platí aj o rodičoch (aj oni bránia svoju autoritu) alebo vo všeobecnosti, keď sa tvárime, že bránime niečo, nejakú posvätnú hodnotu a napokon bránime vlastne iba seba.

5. Ako sa hovorí, v strede je pravda. A tak stredné, druhé čítanie z Pavlovho listu Solúnčanom nám hovorí niečo veľmi krásne. Niečo o tom, ako úprimnosť a nezištnosť je dôležitým prvkom každej pastoračnej práce a celého duchovného života. Stačí tie slová čítať a vystupuje z nich taká opravdivosť, ktorá odzbrojuje. Lebo vnútorná čestnosť a poctivosť apoštola, kňaza pastiera, ale i každého kresťana je hodnota, kde sa už za nič neskrývame, ale dávame sa celý. Neznamená to, že všetkým vyhovieme a všade bude pokoj a radosť. To by sme už mohli pochopiť, že v našich podmienkách je to len méta, ku ktorej kráčame. Ale je to niečo, čo dá všetkým naším námahám a strastiam vnútornú silu a radosť.

6. Ak sa teda chceme v túto nedeľu pozamýšľať na chybami kňazov – urobme to s láskou a nie pre hľadanie svojho opravedlnenia sa. A prosme pre nich tú vnútornú opravdivosť, ktorú sv. Pavol ukazuje v liste Solúnčanom – to je to, čo najviac potrebujeme, aby sme sa vyhli prísnym slovám Biblie a evanjelia, ktoré budú súdiť aj nás.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: