Katechézy o ľudskej láske 2

Vraj v peknom vzťahu aj svet okolo nás je krajší ... celkom to tak vypadá

1. Ježiš odpovedá na otázku o možnosti rozluky manželstva odvolávajúc sa v prvom rade na verš knihy Genezis 1,27. V odpovedi však nemáme celý verš, iba jeho náznak. Pre Židov, ktorí dobre poznali Písmo to bol normálny postup. Naznačím ti verš a tebe sa v hlave premietne celý text. Tak si teda priblížime, čo by sa nám malo premietnuť v hlave pri prvej časti Ježišovej odpovede:

Nato Boh povedal: “Urobme človeka na náš obraz a podľa našej podoby! Nech vládne nad rybami mora i nad vtáctvom neba i nad dobytkom a divou zverou a nad všetkými plazmi, čo sa plazia po zemi!” A stvoril Boh človeka na svoj obraz, na Boží obraz ho stvoril, muža a ženu ich stvoril. Boh ich požehnal a povedal im: “Ploďte a množte sa a naplňte zem! Podmaňte si ju a panujte nad rybami mora, nad vtáctvom neba a nad všetkou zverou, čo sa hýbe na zemi!” (Gn 1,26-28)

2. Človek je teda «urobený», naprojektovaný ako muž a žena. V prvom momente tohto textu sa všetko javí veľmi duchovné, nehmotné. Človek, obraz a podoba Božia, je muž a žena – teda! = žije vo vzťahu. Človek žije vo vzťahoch a prvoradý základný vzťah je vzťah medzi mužom a ženou. Je to vzťah, kde veľké odlišnosti, tie sa však priťahujú, doplňujú. Táto skutočnosť tajomne naznačuje, že aj Boh žije vo vzťahoch. To my kresťania vieme veľmi dobre, keď vyznávame tajomstvo Boha v troch osobách.

3. Boh nám teda v knihe Genezis hovorí, že medzi mužom a ženou má existovať vzťah podobný na vnútorný Boží život. Pri pohľade na realitu manželstiev by sme niekedy skoro mohli zalomiť rukami. V toľkých manželstvách niet vzťahu. Fungujú na zotrvačnosti. Na určitej podriadenosti a závislosti, ktorá sa vytvorila. Manželstvo nie je len biologicky určený vzťah.

4. Verš 28 zase dodáva k tomuto duchovnému prvenstvu aj dôležitosť tela: «Ploďte a množte sa a naplňte zem! Podmaňte si ju … ». Ľudský vzťah sa odohráva v tele a skrze telo. Ten ľudský vzťah, ktorý je na Boží obraz a na Božiu podobu. Človek stvorený Bohom do sveta a do času, má vo svojom osude hlboko zapísanú veľmi podobnú úlohu: priniesť do sveta a do času nové stvorenia. Manželstvo teda nie je len čisto duchovný vzťah.

5. Toto všetko si môžeme uvedomiť pri čítaní toho, na čo nás Ježiš v prvom momente odkazuje. Kresťanské manželstvo ako jednota duchovného a telesného vzťahu. Lebo človek je plne človekom, vo vzťahu k druhej osobe. Kniha Genezis ako pravzor všetkých vzťahov predstavuje vzťah medzi mužom a ženou. Tento pravzor, o ktorom nám hovorí Božie slovo rešpektujeme a súčasne v ňom vidíme naznačenú veľkosť a dôstojnosť celého ľudského bytia.

/Inšpirované katechézami Jána Pavla II./

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: