XXX nedeľa v období cez rok

Viem plniť rozkazy a v nich uskutočňujem svoju lásku k tým, ktorých mám chrániť

1. Ježiš dostáva dnes dôležitú otázku. Je to otázka od veriacich ľudí, ktorí poznajú Božie príkazy, poznajú desatoro, vedia, že Boh dáva prikázania, ale oni poznajú aj toľko všelijakých príkazov a predpisov, ktoré sa z nich odvodili. Prikázania sa stali pre Židov Ježišových čias akoby obrovskou džungľou, kde sa človek už pomaly ani nevie orientovať.

2. Naša situácia je často trochu iná. My sme sa už dávnejšie oslobodili od všelijakých príkazov a predpisov. Celé naše kresťanstvo sa tak veľmi chcelo posunúť k tomu podstatnému, k tomu najdôležitejšiemu a preto … treba sa zbaviť všetkých malicherných predpisov a príkazov. Dospeli sme už dnes k takému bodu, že uvažujeme o tom, či vôbec ešte Boh čosi prikazuje, či to môže vôbec …  Za všetky takéto nové postoje len jeden: Môže Boh vôbec žiadať od človeka-kresťana povinnú účasť na sv. omši v nedeľu, keď on tak veľmi potrebuje ísť do hôr, ísť sa uvoľniť od všetkých povinností, vyspať sa, v kľude si pripraviť obed a nie stresovať sa aj v jediný voľný deň

3. V Ježišovej odpovedi nachádzame odpoveď aj pre tých prvých – príliš stresovaných všelijakými príkazmi a predpismi, a aj pre tých druhých – ktorí už ani neveria, že Boh čosi môže prikazovať. Pre nich Boh je tak dobrý, že nič od nás konkrétne nemôže žiadať, a tak veľký, že sa nemôže starať o naše malicherné každodenné činy. Ježiš hovorí:

Existuje PRIKÁZANIE MILOVAŤ Boha

4. Je to vôbec možné, aby láska bola prikazovaná? Mnohí nad tým pochybujú. Je to preto, lebo zabudli, že tento príkaz je možné porozumieť len vtedy ak Boh je Stvoriteľ a my sme stvorenia. Pochybujú tiež aj preto, že odmietli uveriť, že Boh prehovoril a má svoj projekt pre človeka. Príkaz lásky k Bohu existuje, lebo človek vo svojom stave v akom sa nachádza je strhávaný milovať iné skutočnosti viac než Boha. A napokon slová listu sv. Jána sú veľmi jasné: kto nemiluje, ten nepozná Boha.

5. Možno je to banálny príklad, ale povedzme si ho: povinná školská dochádzka. Nútime deti, nútime i rodičov, vytvárame všetko preto, aby ľudia, ktorí rastú a dospievajú mali vedomosti. Je to príkaz, lebo v tom príkaze je dobro. Je to príkaz, lebo vieme, že v podmienkach ako sa poznáme, nie všetci rodičia a tým menej deti a mladí, sú schopní dať pozitívnu odpoveď. Príkaz však nekazí dobrotu myšlienky, ani nerobí zo školy niečo zlé.

6. Preto sa nečudujme, že Boh prikazuje lásku a ani sa nad tým nepohoršujme. Nech nás jeho príkaz skôr povzbudí hľadať tú lásku, preveriť si, či v tej džungli príkazov sme na ňu nezabudli, alebo či sa na tej púšti, kde už niet nijakého príkazu, naša láska nestala chorobnou sebaláskou.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: