Katechézy o ľudskej láske

13. august 2011. Rodina na pol ceste. Z ľava do prava: nevesta minulá, nevesta súčasná, nevesta budúca

Isté udalosti, povedal by som rodinné, ma povzbudili, aby som sa povenoval trochu otázkam rodiny. Nuž fakt je, že rozmýšľať aj naďalej o tom, čo sme to vlastne urobili, je užitočná vec.

🙂

Tu k nemu pristúpili farizeji a pokúšali ho: “Smie človek prepustiť svoju manželku z akejkoľvek príčiny?”  On odpovedal: “Nečítali ste, že Stvoriteľ ich od počiatku ako muža a ženu stvoril  a povedal: “Preto muž opustí otca i matku a pripúta sa k svojej manželke a budú dvaja v jednom tele”?  A tak už nie sú dvaja, ale jedno telo. Čo teda Boh spojil, nech človek nerozlučuje.”  Povedali mu: “Prečo potom Mojžiš rozkázal dať priepustný list a prepustiť?” Odpovedal im: “Mojžiš vám pre tvrdosť vášho srdca dovolil prepustiť vaše manželky; ale od počiatku to nebolo tak. (Mt 19,3-8)

Ježiš sa v evanjeliu málo vyjadruje k rodine a k ľudskej láske. Podľa evanjelistu Matúša mu k tomu dali príležitosť jeho nepriatelia, ktorí ho pomocou delikátnej otázky o možnostiach prepustenia manželky chceli dostať do nepríjemnej situácie.

Ježiš sa odmieta vyjadrovať k podmienkam rozdelenia muža a ženy a ponúka slová o ceste k ich jednote, ktorá je zakódovaná v slovách knihy Genezis. To je ten počiatok na ktorý sa dva krát odvoláva. Ježiš znovu predkladá Boží projekt a pridáva k tomu svoju vlastnú výzvu. Podľa neho o Božom projekte hovoria dva verše knihy Genezis, ktoré uvádza:  Muž a žena sú stvorení Bohom (Gn 1,27) a stávajú sa jedným telom (Gn 2,27).  A Ježiš svojou vlastnou autoritou dodáva výzvu: čo Boh spojil, človek nech nerozdeľuje. Ježiš týmto svojím počínaním akoby povedal: Keď máme hovoriť o manželstve, tak hovorme o človekovi a o projekte jeho existencie, ktorý sa nachádza v knihe Genezis (Kniha počiatku, pôvodu).

Podľa Ježišovho príkladu teda chceme uvažovať o prameňoch jednoty človeka, muža a ženy a nie o tom, za akých okolností sa môžu rozdeliť.

Podľa:

Giovanni Paolo II, Uomo e donna lo creò. Catechesi sull’amore umano, Città Nuova editrice e Libreria Editrice Vaticana, Roma 1985

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: