27. nedeľa v období cez rok

1. Téma vinice v prorokovi Izaiášovi a v evanjeliu nám dávajú niekoľko podnetov na zamyslenie. Skúsme porovnať tieto dve rozpravy

2. V starozákonnej rozprave sa všetko sústreďuje na vinicu, ktorá neprináša úrodu, alebo lepšie, ktorá prináša úrodu veľmi zlej kvality. Pán vinice veľa investoval, ale vinica nedala dobré vysledky. Namiesto práva je tu bezprávie, namiesto spravodlivosti násilie. Preto vinica prestane byť vinicou, zbúra jej ohradu, vinica bude posliapaná, zdevastovaná.

3. V Ježišovej rozprave vinica prináša úrodu, ale do popredia vystupujú nájomníci vinice, ktorí nechcú odovzdať úrodu Pánovi. Akoby sme tu videli nábožnosť Židov, ktorú nechcú svoju nábožnosť odovzdať Otcovi. Urobili si z vinice svoje vlastníctvo, hoci sú iba nájomníci. A toto prerastá do postojov odmietania, v ktorom sú pre zachovanie si svojho vlastníctva ochotní urobiť čkoľvek – zabiť aj Syna Pána vinice.

4. Aj náš život je vinicou. Prvé čítanie sa nás pýta, či prinášame dobré ovocie v našom živote. Či všetko to, čo Boh do nás vložil, prináša svoju úrodu, alebo prinášame len trpké zrnká, ktoré nie sú na nič. Evanjelium sa nás pýta, či to dobré ovocie, ak ho máme, vieme odovzdať Bohu. Lebo nestačí sa len správne zmocniť vinice, starať sa o ňu, zberať jej úrodu. Ak naše dobro nie je odovzdané Bohu, stane sa čoskoro naším vlastníctvom a napokon nás premení na krutých vlastníkov vinice, ktorí sa vysporiadajú s kým koľvek, kto príde upozorniť, že Pán očakáva, aby sme mu odvzdali aj to dobro, ktoré robíme.

5. Tak skúsme zmeniť náš vzťah k vinici, ak úroda nie je kvalitná, a skúsme premeniť aj náš vzťah ku kvalitnej a dobrej úrode: ak nie je odovzdaná, ak nerastie náš vzťah k Bohu, tak naše dobro sa veľmi ľahko môže premeniť na zlo.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: