Duch, ktorý obnovuje tvárnosť zeme

… Zo zeme vyvádzaš chlieb i víno, čo obveseľuje srdce človeka; olejom rozjasňuješ jeho tvár a chlieb dáva silu srdcu človeka … Aké mnohoraké sú tvoje diela, Pane! Všetko si múdro urobil. Zem je plná tvojho stvorenstva. Tu more veľké, dlhé a široké, v ňom sa hemžia plazy bez počtu, živočíchy drobné i obrovské. Po ňom sa plavia lode i Leviatan, ktorého si stvoril, aby sa v ňom ihral. Všetko to čaká na teba, že im dáš pokrm v pravý čas. Ty im ho dávaš a ony ho zbierajú; otváraš svoju ruku, sýtia sa dobrotami. Len čo odvrátiš svoju tvár, už sa trasú; odnímaš im dych a hneď hynú a vracajú sa do prachu. Keď zošleš svojho ducha, sú stvorené a obnovuješ tvárnosť zeme. (Žalm 104)

Svet je prekrásne Božie dielo, je to odblesk jeho vznešenosti, majestátnosti a dobroty. Takto to meditujú slová 104 Žalmu. Nebesia, dažde, oblaky, more a suchá zem, hory, divá zver i domáce zvieratá, vtáctvo v korunách stromov, ktoré spieva, plody zeme, pravidelnosť dní a ročných období a uprostred tohto všetkého človek, ktorý pracuje. Osobitne tento Žalm spomína chlieb, víno a olej. Práve tieto tri skutočnosti sú výrazom veľkej spolupráce človeka s Božím dielom. Chlieb, víno a olej nenachádza človek v prírode, sú to z veľkej časti jeho produkty: predsa však obilie, olivy a hrozno sú aj Božím darom, s ktorým človek spolupracuje. Vo svete je život, lebo nám ho dáva Boh, je to v konečnom dôsledku on, ktorý sýti všetko živé a udržuje pri živote. Všetko to závisí od oživujúceho Božieho ducha. Ak Boh odváti svoju tvár, ak odníme svojho ducha, všetko zomrie, obráti sa na prach. Prečo teda prach (teda aj my) vlastne žije? Lebo Boh obrátil k nám svoju tvár v Synovi – kto vidí mňa vidí Otca (a už nikdy ju neodvráti) a neustále dáva Ducha tým, ktorí ho o to prosia, o čo skôr dá Nebeský Otec Ducha svätého tým, ktorí ho o to prosia,  aby sme mali život, a aby sme ho mali v hojnosti.

Pane, zošli svojho Ducha, aby sme videli svet ako krásu tvojho poriadku, napriek tomu, že sme tento poriadok narušili, zošli svojho Ducha na tých, ktorí poznávajú svet, zaoberajú sa využívaním jeho bohatstva, aby sme v spolupráci s tebou mohli mať všetci chlieb, víno a olej, teda silu, radosť a jasnú tvár.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: