Duch v náročnom, ale spoločnom hľadaní

Tu prišli niektorí z Judey a poúčali bratov: “Ak sa nedáte obrezať podľa Mojžišovho predpisu, nemôžete byť spasení.” Keď sa s nimi Pavol a Barnabáš dostali do sporu a nie malej hádky, rozhodli, že Pavol, Barnabáš a niektorí ďalší z nich pôjdu s touto spornou otázkou k apoštolom a starším do Jeruzalema … Keď prišli do Jeruzalema, prijala ich cirkev, apoštoli a starší a oni vyrozprávali, aké veľké veci s nimi urobil Boh… Apoštoli a starší sa zišli a skúmali túto vec. A keď nastala veľká hádka, vstal Peter a povedal … Keď sa odmlčali, ozval sa Jakub: … Vtedy sa apoštoli a starší s celou cirkvou uzniesli .. [a] poslali tento list: …  [kde sa píše, že ] Duch Svätý a my sme usúdili,… [že ak budete toto konať], budete konať správne. (Sk 15)

Ježiš povedal: Nové víno do nových nádob. Ale novosť evanjelia hneď v prvých rokoch bola v nebezpečenstve, že zostane v područí starého poriadku. Mnohí, ktorí uverili v Ježiša sa vo svojej horlivosti snažili, aby všetci prišli k viere v neho prostredníctvom židovstva. Toto sa im zdalo vhodné, aby sa nestratilo to, čo Boh vyše tisíc rokov budoval vo vyvolenom národe. Kresťania z Antiochie však, plní nových skúseností ponúkali inú cestu. Takto sa kresťanská viera dostala do veľkého napätia a ako sa píše aj do nie malej hádky. V takejto situácii Duch Svätý neprestáva pôsobiť. Pôsobí aj v náročnom dialógu, v spoločnom hľadaní, v ktorom často je potrebné nájsť kompromis, aby sa našli cesty a formulácie, ktoré umožnia všetkým žiť v pokoji a v pravde.

Pane, pomôž nám uveriť, že Duch svätý je prítomný v náročnom hľadaní, aj keď mienky a pohľady sú tak rozdielne. Daj nám však Ducha svornosti, ktorý nás naučí horlivo predkladať našu skúsenosť a naše presvedčenie a tiež ochotne počúvať mienku druhej strany a napokon nájsť také riešenie, aby v ňom všetci mohli nájsť pokoj a radosť.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: