Duch Pánov, ktorý nás sprevádza aj v našich slabostiach

A Pán povedal: “Vstaň, pomaž ho, lebo to je on!” Nato Samuel vzal roh s olejom a pomazal ho uprostred jeho bratov. A od toho dňa pôsobil na Dávida Pánov duch. Samuel potom vstal a odišiel do Rámy. Od Šaula však Pánov duch odstúpil a trápil ho zlý duch od Pána. (1Sam 16,12-14)

Kráľ Dávid bol Pomazaný Pánov, v ktorom pôsobil Boží Duch. On ho viedol uprostred všetkých nebezpečenstiev, dal mu silu prekonať všetky protivenstvá. Písmo ho predkladá ako ideál, ale aj veľmi realisticky. Pôsobenie Pánovho Ducha ho na jednej strane vedie, aby uskutočnil zjednotenie izraelských kmeňov do jedného kráľovstva, na druhej strane ho predstavuje ako osobu, ktorá nebola ušetrená od ťažkostí, protivenstiev, ba ani od hriechov. Aj Dávid viac krát zhreší, ale vždy má silu konať pokánie. Na Šaulovi sa však uskutočňuje niečo oveľa tragickejšie. Duch Pána ho opúšťa a namiesto neho prichádza zlý Duch. V Ježišových slovách môžeme vidieť ozvenu týchto skutočností, keď vysvetľuje učeníkom ako zlý duch je schopný vrátiť sa do človeka, a keď nájde dom prázdny usadí sa v ňom ešte silnejšie a stav človeka je horší, než bol predtým (Mt 12,45).

Pane, pomôž nám verne strážiť dary Ducha, aby sme ich nestratili ako Šaul, daj nech Duch pôsobí v nás napriek naším slabostiam ako v Dávidovi a rozhodne nedovoľ, aby sme zostávali prázdni, lebo ak nás nenaplní tvoj dobrý Duch, tak sa stávame priestorom pre Zlého. Napĺňaj nás teda stále viac Pane

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: