7. veľkonočná nedeľa

1. Táto nedeľa je smutná i radostná. Smutná, lebo Ježiš, na ktorého apoštoli boli zvyknutí, odišiel do neba. Teda kontakt s ním už nie je taký, ako bol predtým. Radostná, lebo odišiel do neba a to znamená veľkú nádej, nebo otvorené, máme niekoho, kto prešiel cestu pred nami. Aké je to tragické, keď ako kresťania stratíme túto nádej. My vieme, že nebo je i pre nás otvorené.

2. Apoštoli po Ježišovom odchode zostávajú pospolu a v modlitbe. Nielen Dvanásti, ale aj ženy, ktoré boli v Ježišovom sprievode a slúžili Ježišovi počas jeho apoštolských ciest, aj jeho bratia, ktorí mu dlhý čas neverili a pochybovali o jeho poslaní, ako nám o tom svedčí evanjelista Marek. Lukáš upresňuje, aj keď sa môže jednať o symbolické číslo, že tam bolo asi 120 osôb, Dvanásti desať krát znásobení (Sk 1,15). Mužovia aj ženy. Takto sa pred naše oči dostáva obraz prvej Cirkvi a vôbec obraz Cirkvi. Cirkev nie sú len Dvanásti. Cirkev sme my všetci.

3. Sú kresťania, ktorí neznášajú Cirkev. Zaiste sú aj ženy alebo aj muži, ktoré neznášajú svoju postavu, svoju tvár, svoj výzor. A čo robia? Robia všetko preto, aby to, čo sa im na sebe nepáči odstránili. Alebo sa s tým zmieria a vedia s tým žiť. Avšak kresťania neznášajúci Cirkev robia niečo iné. To, čo sa im nepáči, o to sa nestarajú, tým pohŕdajú a nemajú snahu niečo zmeniť, niečo zlepšiť. Netreba generalizovať, lebo sú aj mnohé osobitné prípady, ale veľa kresťanov rezignovalo a ľahostajne kritizuje Cirkev, ako keby neboli jej súčasťou. Cirkev to nie sú oni, to sme my.

4. Keď už sa mi teda pritrafil ten výraz – Cirkev to sme my – mám taký pocit, že dajaké hnutie takéhoto mena sa nachádza kdesi v nemeckých krajoch, v Rakúsku, či v Nemecku. Tam zas nastáva opačný extrém. Cirkev sme my, teda v Cirkvi by tiež mala vládnuť mienka väčšiny, mienka laikov. Nepoznám do podrobnosti, preto nejdem ďalej, ale je to druhá stránka mince. Cirkev musia vziať do rúk laici a obmedziť moc kňazov, hierarchie, ktorá sa mnohokrát ukazuje ako škodlivá.

5. Nezaškodí, keď sa vieme zamyslieť nad Cirkvou a nad tým ako to v nej funguje a ako by to mohlo fungovať lepšie. Je to aspoň pozitívny znak, že si niekto uvedomil, že je jej živou súčasťou. Ale pravý obraz Cirkvi máme v Písme ukázaný ako spoločenstvo Apoštolov a všetkých ostatných. Pospolu sa modlia, spolu prijímajú dar Ducha Svätého. Duch zjednocuje i – pozor – rozdeľuje. Rozdeľuje …!? Áno, lebo nedáva svoje dary rovnako, ale rozmanito. Je len jeden dar, ktorý je zároveň najnáročnejší, a ktorý chce dať Duch Svätý všetkým rovnako … Ktorý?

To už nechávam na vás … Keby vás skutočne nič nenapadlo kliknite   tu

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: