Vystúpenie do neba

1. Ježiš sa 40 dní zjavoval po svojej smrti apoštolom a prvej komunite kresťanov a potom «vystúpil» do neba. Obe tieto správy, ktoré počúvame, môžu v nás vzbudiť určité myšlienky a otázky.

2. Zas a opäť 40 (rokov, dní). Áno, netreba na to zabúdať, číslo 40 je viac biblické ako matematické číslo. Označuje dobu, ktorá je potrebná na prekonanie istého vývoja. Aby niečo bolo hodnotné, tak to chce čas. Pre našu mentalitu je to už niečo, čo nechceme veľmi prijať. Chceme urýchľovať všetky procesy: výrobu, cestovanie, komunikáciu. Treba konať rýchlo a predbehnúť iných. Toto nie je antická alebo biblická mentalita. Niežeby sa antickí ľudia nevedeli za niečím naháňať, ale v každom prípade im bolo jasnejšie, že niektoré procesy, aby nestratili na kvalite, potrebujú svoj čas. Ak by učeníci videli Ježiša iba raz, ak sa s ním iba raz zhovárali, nemohla by v nich dozrieť ich viera. Nechcime sa stať lepšími z večera do rána, nemyslime si, že mať dobré úmysly a predsavzatie stačí. Prosme si o zrenie, prosme si o 40 dní – poznávania, očisťovania sa, skúsenosti s Bohom. Tak sa rastie, chce to čas. Neccheme

3. Vystúpil do neba. Znie to tak rozprávkovo. Pre niekoho aj kozmonauticky. Ale pri dnešnom poznaní vesmíru môžeme ešte používať túto metaforu? A ak je to metafora, obraz, nevzbudzuje to všetko podozrenie? Vystúpenie do neba predstavuje moment, v ktorom Ježiš definitívne končí svoju fyzickú-historickú prítomnosť na tomto svete, končí svoje zjavovanie sa. Nastáva čas Cirkvi, čas apoštolov-svedkov. V antickom svete sa to videlo ako vystúpenie – my, ak by nám vadil tento spôsob vyjadrovania, by sme mohli povedať: Ježišov odchod do neba. To je miesto, ktoré je neprístupné človekovi, pokiaľ žije. Nebo je tam, my sme tu. Kto žije tu, nemôže ísť tam a vrátiť sa. Iba on povedal, že sa vráti. A my ho čakáme.

4. Nanebovstúpenie označuje teda deň, kedy sa končí jeden druh Ježišovej prítomnosti. Zostáva spomienka a prísľub: Ja som s vami po všetky dni. Teda Ježiš je tajomne, iným spôsobom prítomný, zostal tu na svete. Kto ho môže vidieť? Ten kto má oči viery, kto vidí. Ten, kto ho nevidí, je slepý. Dá sa táto slepota odstrániť? Zaiste, evanjelium nám to hovorí viac-krát: On dal zrak slepým. Čo chcete aby som vám urobil, opýtal sa Ježiš slepých. Odpoveď bola: Chceme vidieť. Nájdeme v sebe tú pokoru? Farizeji sa pýtali raz Ježiša: Azda aj my sme slepí? On im odpovedal v tomto zmysle: Vaša chyba je, že si myslíte, že vidíte.

Byť dieťaťom a mať od Ježiša dar, ktorý nám dáva nový rozmer videnia

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: