2. veľkonočná nedeľa

 V prvom čítaní, okrem mnohých iných vecí, ktoré by sme mohli komentovať, nachádzame aj túto charakteristiku prvých kresťanov: Zotrvávali v chráme a … boli milí všetkému ľudu. Niekto chce byť milí ľuďom, ale (alebo preto) nechodí viac do chrámu. Niekto zas je ustavične v chráme a je tak málo milí ľuďom alebo aj k ľuďom.

Niekto si myslí, že kresťana má charakterizovať úsmev ... niekedy však tváriť sa prirodzene je oveľa lepšie

Podobne ako prví kresťania aj my sme dnes uprostred ľudí, ktorí nepoznajú Krista, nepoznajú vieru. Pre to, aby ho mohli spoznať budú potrebovať stretnúť milých ľudí. Nevadí, že nás všetci nepríjmu, a že všetci nie sme majstri sveta. Len nepodľahnime presvedčeniu, že si stačí udržať našu vieru uprostred tohoto zvrhlého pokolenia. Sme povolaní usilovať sa byť milí ľuďom a to tiež znamená, že aj ľudia majú byť milí nám: tí, ktorí zablúdili, ktorí sú v zajatí pýchy aj tí, ktorí sú arogantní. Ale tiež toľkí, ktorí úprimne hľadajú. Ak sme povolaní k milosrdenej láske, tak potom nestačí myslieť len na moju/našu spásu.

V evanjeliu Zmŕtvychvstalý Ježiš prináša úžasný dar: moc odpúšťať hriechy. Pozor, nejde tu len o ustanovenie sviatosti zmierenia. Ide tu aj o to, aby v Cirkvi vládlo odpúšťanie. Odpúšťať však človeka nebaví. Má z toho aj strach. Aby sa to druhým neprepieklo, aby nezneužili moje odpúšťanie. Treba si všimnúť, že skôr ako moc/dar odpúšťať prišiel iný dar. Dar pokoja. Ježiš najprv povedal: Pokoj vám a potom dal moc odpúšťať. Badáte ten súvis? Kto nemá Kristov pokoj, ktorý pramení zo zmŕtvychvstania, ten nemá silu žiť odpúšťanie. Ak sme ešte neporozumeli, že veriť v Krista, ktorý vstal z mŕtvych obracia všetky hodnoty a dáva obrovskú silu – tak je čas, aby sme to dobre porozumeli. Aj apoštolom to trvalo dosť dlho. Nový zákon nám hovorí o mnohých stretnutiach. Tak využime tento čas a učme sa porozumieť tomu, čo sa vlastne stalo a čo to znamená, že Kristus vstal z mŕtvych. Tak čítajme, čítajme správy o tom, ako zmŕtvychvstalý formoval svojich vyvolených. Nemal to veľmi ľahké ani s nimi …

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: