3.pôstna nedeľa

Voda je vzácna a dôležitá ... ale aj stopy toho, ktorý nás chce stretnúť pri našich prameňoch vzbudzujú nádej

Izraelská komunita na púšti bez vody sa cíti zradená. Je to ťažká situácia. Nevedia, kde sú, nevedia, čo bude v najbližšej budúcnosti. Žena, ktorá chodí denne po vodu by zase s radosťou prijala, keby to nemusela robiť. („Pane, daj mi takej vody, aby som už nebola smädná a nemusela sem chodiť čerpať!“) Tieto dve skutočnosti nám poukazujú dve situácie: strach tých, ktorí nevedia ako prežijú a istú bezduchosť tých, ktorí síce majú zabezpečenie, ale sú už zunovaní tým, čo denne musia robiť.

Božie slovo odpovedá na obidve situácie. Situácia strachu bude vyriešená vodou zo skaly, situácia nudy a zunovania sa mení stretnutím sa s osobou. Život je často práve o tomto: nájsť vodu v tvrdej skale a zahnať dennú rutinu stretnutím sa so živou osobou. V jednej z tvrdých skál života okolo teba je voda a budeš s radosťou chodiť k studni tvojho života ak pri nej nájdeš niekoho, komu môžeš otvoriť srdce, s kým môžeš viesť dialóg, ba čo viac, kto ťa vyprovokuje k dialógu.

A tak program týchto dní sa môže volať: klopanie na skaly a očakávanie stretnutia, ktoré preruší tvoju dennú rutinu.

Ale prichádza hodina, ba už je tu, keď sa praví ctitelia budú klaňať Otcovi v Duchu a pravde. Lebo sám Otec hľadá takých ctiteľov. Boh je Duch a tí, čo sa mu klaňajú, musia sa mu klaňať v Duchu a pravde.“ Diskusia o pravosti a nepravosti náboženského kultu sa v predstavách židovsko-samaritánskej polemiky viazali na miesto. Ježiš prehlasuje nové obdobie: praví ctitelia sú tí, ktorí sa klaňajú Otcovi v Duchu a v Pravde. Tie najrôznejšie interpretácie môže mať tento text. Môže slúžiť aj pre všetkých tých, ktorí odmietajú predpísané formulky, liturgiu. Len nezabúdajme, že klaňať sa Otcovi môžu len tí, ktorí poznajú Syna a sú s ním spojení. A ak on ustanovil svoju pamiatku a podla svedectva Písma si želal, aby sme ju uskutočňovali (my, nie ja), tak nerobme z týchto slov aliby pre súkromné individualistické kresťanstvo, ktoré nepotrebuje zhromaždenia, obrady, sviatosti, čítanie Písma. Duch a Pravda nám môžu pomôcť oživiť rutinu našich bohoslužieb (ku ktorým by sme mohli aj my prispieť) ak sú také.

Závisí aj od teba, či vieš adorovať v Duchu a v Pravde

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: