8. nedeľa v období cez rok

V evanjeliu, ktoré sme počuli bije do očí problém ustarostenosti. Ako sme si už zvykli počas týchto nedieľ, Ježiš nás opäť provokuje.  Najmä citát o poľných vtákoch vie niekedy tak zdravo rozčúliť, ak si ho niektorí zoberú ako štít pre zakrytie svojej lenivosti, nedôslednosti alebo nekoncepčnosti.

Mnohí sa nami oháňajú ... ale zabúdajú koľko sa my nalietame, kým niečo nájdeme ... ak nemáte krídla viery, tak je zbytočné brať si nás za vzor

A nehovorme veľa ani o odpútanosti a o tom, ako nemáme byť ustarostení. O tom sa totiž ľahko hovorí, ale iba vtedy, keď nemáme starosti.

Všimnime si však v tomto evanjeliu niečo, čo tak menej bije do očí, ale môže to byť pri tom aj Ježišova ponuka na liečenie našej ustarostenosti. Hľadajte najprv Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť … teda skôr než budeme hovoriť o ustarostenosti a o tom ako ju prekonať, zamerajme sa na to, čo to znamená hľadať Božie kráľovstvo.

Boh chce tu na zemi vybudovať svoje kráľovstvo. Chce tu prebývať medzi nami. Keď sa tak pozrieme na svet okolo nás, ale i na Cirkev a na našu vieru takmer spontánne by mohlo vyjsť z našich úst: To …. vážne? Tu kdesi v tomto chaose, tu kdesi v tomto hlbokom sklamaní, tu kdesi pomedzi všetky prehry a zlyhania Cirkvi, tu kdesi v tomto strašnom pralese mienok a názorov … tu ešte stále Boh chce ustanoviť svoje Kráľovstvo? V týchto biednych farských spoločenstvách, v tých žiarlivých laikoch, s týmito kňazmi a biskupmi, v toľkej nemohúcnosti niečo skromne povedať … nezlyhal náhodou tento plán?

A tu začíname cítiť, že toto je prvá naša starosť: uveriť v Boha, ktorý aj dnes prichádza a chce prísť. Toto je prvá starosť, jediná a najdôležitejšia. Nevieme bezprostredne dať dokopy tento jeho plán a všetku tú biedu konkrétnosti, ktorú vidíme okolo seba a mnohí sa nám preto smejú a mávli nad nami rukou. Toto je starosť nad starosti. Ostatné … ak toto porozumieme a začneme vidieť … nie sú skutočné starosti. O to všetko sa on postará, ak chceš byť jeho.

Spravodlivosť Božieho kráľovstva spočíva v tom, že má patriť všetkým. Ježiš vlastne hovorí: vytrvajte vo viere, že Boh chce preniknúť tento dnešný svet (=hľadajte Božie kráľovstvo), aby mohol patriť všetkým (= a jeho spravodlivosť).

Tak skúsme sa s pokorou, skromne a vytrvalo zamerať na to, čo je najdôležitejšie – a zrazu zbadáme, že Boh nás neopustil a ani na nás nezabudol.

 


Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: