7. nedeľa v období cez rok

Prvé čitanie adresuje úlohu svätosti POSPOLITOSTI IZRAELOVÝCH SYNOV. Teda nie jednotlivcovi, ale pospolitosti. Však to dobre poznáme … koľkí z nás by už dávno boli svätými, nebyť brata, sestier, manžela/manželky, detí, švagrinej, svokry, niektorých kolegov, spolužiakov, či prípadne spolubratov, predstavených. Úloha však bola a zostáva kolektívna

Čo je vlastne svätosť? My si často prekladáme svätosť ako dokonalosť. Dokonalosť  zasa ako harmóniu a kľud, bezchybnosť. Pre dosiahnutie takejto svätosti je teda potrebné sa zaradiť do istého poriadku a podriadiť sa … svätosť ako tichosť, poddajnosť, nevytŕčanie z radu …, keď všetko klape, keď nič nepomýlime …, takáto svätosť je pre mnohých odpudzujúca alebo aspoň nedosiahnuteľná .

Hebrejské slovo kadoš má však dosť iný význam, v istom zmysle práve opačný. Keď stredoveký židovský komentátor Biblie Rašì  (1040-1105) komentuje dnešný text knihy Levitikus (verš 19,2) prekladá slovo svätý ako «odlišný», «oddelený», «iný». Takto s prekvapením môžeme zbadať, že svätosť nie je hľadanie toho, ako sa zaradiť do určitého poriadku, ale skôr hľadanie niečoho «iného», «odlišného», mohli by sme povedať osobitného. Izraelská pospolitosť sa má stať inou, než ostatné národy, podobne ako Boh je «iný, odlišný» od všetkých.

Zaiste nechceme v tejto úvahe podporiť všetky nezdravé úlety a dať im právo na existenciu. Byť «iný», ale tak ako je Boh «Iný» … Izraelská pospolitosť v tejto Božej výzve mala zbadať, že môže byť «iná», podobnejšia Bohu. A toto je už veľká vec. To je začiatok svätosti. Uvedomiť si sám seba pred Bohom, svoje možnosti, možnosti zmeny, rastu, možnosť podobať sa, formovať sa na Boží obraz. V tomto všetkom je zahrnutá aj odvaha byť «iný», ale aj tvorivosť «byť iný». Lebo byť «iný» ako «Boh je iný» to má dnes svoje konkrétne možnosti a podoby. Takto teda svätosť začína byť skutočne «niečo iné» …

Evanjelium nám hovorí o Ježišovej radikálnej požiadavke milovať všetkých ľudí. Ako obyčajne uvádza aj príklady. Podobne ako v predchádzajúcom texte odporúčal odťať si ruku alebo vylúpiť si oko, tak teraz zase odporúča nastaviť druhé líce tomu, kto nás udrie …  Vyzerá to, akoby sa kresťan mal stať fackovacím panákom, výhodnou obeťou pri majetkovo-právnych sporoch, človekom vo vleku iných a vracajúci sa domov vždy s prázdnou peňaženkou, lebo každému, čo natŕča ruku na ulici treba niečo dať.

Sám Ježiš v evanjeliu však takto nepôsobí. Jeho postoje k svojim nepriateľom neboli vôbec prihlúplo prívetivé, keď ho žiadali zaplatiť daň do chrámu, tak sa dosť nad tým pozastavil (Mt 17,24-27) a keď ho horlivý sluha veľkňaza udrel po tvári, tak nenastavil druhé líco, ale sa spýtal, prečo ho bije (Jn 18,23). Radikálnosť týchto príkladov nám však chce prezradiť, ako radikálne máme túžiť premôcť zlo novým spôsobom. Nie tak, ako v minulosti, nie tak, ako sa to bežne robí vo svete. V tomto sa kresťania majú cítiť «iní», «svätí», «odlišní». Majú inú perspektívu na premáhanie zla v medziľudských vzťahoch.

Sú takí, čo odmietajú byť kresťanmi, lebo nechcú pristať na tento program. Boja sa ho, považujú ho za nerealny. Potom tiež poukazujú na to, že Cirkev viedla križiacke výpravy a vôbec neuskutočnila tento program. Jedno i druhé by bolo na dlhšiu debatu. Namiesto toho však môžeme len skromne poznamenať tak, ako minulú nedeľu: vieme, že nie vždy sme ako kresťanská pospolitosť boli na výške Ježišových slov. Ale tiež nech si nikto nemyslí, že tieto slová majú z nás urobiť nejakých priblblých ľudí. Podľa Ježiša však, ak sme dobre porozumeli, čo chcel povedať, dobro medzi ľuďmi nenastane, ak nebudeme mať schopnosť prekvapiť iných našou veľkodušnou obetavosťou.

dobre, dobre, vyriešme to po dobrom ... ale nezabúdajte, že mám pazúriky aj ja ... a ... a tiež pamätajte, že lev a tiger sú moji príbuzní

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: