6. nedeľa v období cez rok

Byť kresťanom znamená niečo veriť a podľa toho sa aj správať. Tieto dve veci by mali ísť pospolu, ale nie vždy je to také zrejmé. Sú mnohí, ktorí veria, ale ich život si ide kade tade. A sú mnohí, ktorí neveria a ich život je celkom pekný. Aj toto by bola zasujímavá téma, ale o nej niekedy inokedy.

Dnešné čítania sú zamerané viac na naše konanie. V prvom čítaní múdroslovná kniha Sirachovec hovorí o ľudskej zodpovednosti. Všetko, čo človek robí, to Pán vidí a súdi. Človek je zodpovedný za svoje konanie, svojím konaním si volí život alebo smrť. My sme často v zajatí presvedčenia, že zlým sa aj tak nič nestane a idú si len tak beztrestne životom, ba naopak, akoby sa im ešte aj darilo. Sú však aj mnohé miesta v Biblii, ktoré hovoria o tomto jave. A ani v dnešnej dobe veľkých parlamentných debát plných taktiky, poloprávd, drzých klamstiev a podvodov netreba na toto všetko zabúdať. Mnohí sú schopní nahromadiť si milióny … a smejú sa do očí chudákom. Ale Boh jasne hovorí: človek si volí život a smrť, hmotu alebo ducha, čistotu svedomia alebo prázdnu tmu. Boli časy, keď sa králi vedeli obliecť do vrecoviny a konali verejné pokánie. My sa z tých časov smejeme, ale svet by naozaj mohol byť lepší, keby poslanci parlamentov vedeli hovoriť o svojich chybách a konať pokánie.

Ježišové slová v evanjeliu znejú razantne a prenikajú do špiku kostí. Ježiš hovorí s plnou autoritou. Posúva hranice nenávisti, žiadostivosti a falošných slov. Nenávisť pre Ježiša nie je len zabiť niekoho. Žiadostivosť nie je len zhrešiť s niekým. Obrovské množstvo prísah podľa neho len zakrýva neúprimné srdce. Zlé slová a súdy, žiadostivé pohľady, záplavy prísažných slov – to všetko hovorí o tom, kde je prameň zla, ktorý je potrebné uzdraviť

Technický pokrok prináša teplo - to je pravda. Ale túliť sa k nemu nie je ktovie aké riešenie.

Moderný človek – zabúdajúc na to, že všetko čo má, má z evanjelia – si začal nahovárať, že aj bez slov evanjelia môže byť dobrým. Nadobudol presvedčenie, že stačí poznanie a technika. Netreba kontrolovať slová (to je úprimnosť), netreba brzdiť zrak a pudy (to je prirodzenosť), nemožno vždy za každú cenu hovoriť pravdu (to by bolo nerozumné otroctvo). Ježišové slová začal považovať za svoje obmedzenie. A tak sme tam, kde sme.

Podcenili sme Ježišove slová a stáročnú duchovnú skúsenosť ľudstva. Človek, ktorý sa nestará o svoju duchovnosť a vnútornú čistotu prestáva byť postupne človekom a vracia sa ríše zvierat a skôr či neskôr sa začne riadiť pudmi. Rozumnosť, duchovná skúsenosť  a čnostný život idú pospolu. Vieme, že existuje mnoho filmov, ktoré chcú túto tézu obrátiť na ruby. A možno aj kde tu, existuje taký človek, ako ten vo filme. Máme teda postaviť konštrukciu človeka na projekciách holywoodskych alebo iných režisérov? Alebo na šikovných novinároch napojených na industriálnu reklamu? Alebo sa sa zamyslíme nad Ježišovymi slovami.

Pre tieto dôvody je potrebné, aby sme boli hrdí na Ježišovu priamu a otvorenú reč, ktorá preniká do srdca človeka a nenecháva ho v klamstve. Lebo len takéto slová nás môže skutočne oslobodiť. Otroci, ktorí si myslia, že sú práve tí najslobodnejší ľudia, však svetlo takejto pravdy nepoznajú. O tom, nám niečo naznačuje druhé čítanie. Existuje totiž múdrosť, ktorá vedie k záhube a múdrosť, ktorá vedie k sláve.

Je isté, že  tieto slová potrebujeme ešte lepšie spoznať a tiež to, že ako kresťania sa môžeme ešte veľa hanbiť a červenať keď počúvame Ježišove slová na hore. Nemal byť však byť dôvod opúšťať ich. Ba práve naopak, mali by nás provokovať, práve preto by sme ich mali viac čítať a viac ich milovať. Ani naša neschopnosť a nedostatočnosť, ani posmech a pohoršenie vzdialených kresťanov, by nás nemali od nich odlúčiť. Lebo ony sú cestou k skutočnému šťastiu a k večnosti, sú to silné slová, ktorá majú moc premeniť život človeka i dejiny sveta.

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: