4. nedeľa vo období cez rok

V čítaniach tejto nedela môžme nájsť jedného spoločného menovateľa. Prvé čítanie je súčasť prorokovho kázania o opravdivosti pôstu a zbožnosti. Hovorí teda vlastne: pôst a zbožnosť môžu byť márne, ak sú je spojená s dobrotou voči blížnemu. Druhé čítanie hovorí kazateľom evanjelia, že aj to najbrilantnejšie kázanie môže byť márne, ak nie je vyjadrením toho, čo Kristus zjavil svojím krížom. A napokon evanjelium hovorí, že márny môže byť aj kresťanský život, ako nie je soľou a svetlom.  Aká je teda naša zbožnosť, aké je naše kázanie, ohlasovanie a čo vyjadruje náš kresťanský život? Tieto tri otázky robia takú malú previerku nášho kresťanstva.

Keď sa komentuje evanjeliová stať o soli zeme, veľmi často zájdeme do našich chemicko-technologicko-gastronomických poznatkov o štruktúre a dôležitosti soli pre náš život. Nie je to úplne zlé a zaiste sa z toho dá všeličo poučné vyťažiť. Málokedy si však spomenieme, že kontext soli v Starom zákone má aj jeden veľmi konkrétny obsah. V knihe Levitikus 2,13 sa píše: Každý obetný dar potravinovej obety posolíš soľou a nikdy nesmie chybovať soľ zmluvy s tvojím Bohom pri tvojich potravinových obetách. Každú svoju obetu budeš prinášať so soľou.

Byť teda soľou zeme nie je len ochutením sveta, ale skôr jeho podstatou. Dejiny sveta stoja na zmluve. Je to zmluva lásky medzi Bohom a človekom. Nie celé ľudstvo ju pozná. Tí však, ktorí ju poznajú – sú soľou zeme, sú spojením medzi nebom a zemou. Vo všetkom, čo robíme, nesmie chýbať soľ zmluvy, všetko, čo robíme, čo obetujeme Bohu – ako hovorí sv. Pavol: naše telá sú bohoslužbou, náš život, naše každodenné námahy, obavy, starosti – v tom všetkom by nemala chýbať soľ zmluvy, teda vedomie, že to všetko robíme pre Boha, a že mu patríme.

Nie je teda našou úlohou stať sa rozsýpačmi soli na cestách, mysliac si, že čím viac soli vrhám okolo seba (a niekedy aj druhým do očí) tým lepšie. Takto sa ľahko môže stať, že svet premeníme na presolenú polievku našich napomenutí a našej dôležitosti káždého poučovať a naprávať. Byť soľou zeme, mať soľ zmluvy, v skromnosti pred Bohom a nie v dôležitosti pred ľuďmi. Lebo z našej skromnosti a vernosti pred Bohom vyrastie aj naša dôležitosť pre tento svet.

Ak sa jedná o soľ zmluvy, tak sú potrebné kopce soli bez obáv o naše zdravie

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: