4. nedeľa cez rok

Možno tomu neuveríte, ale pokorní ľudia majú viac sebadôvery, než namyslení. Neveríte? To bude tým, že ste sa ešte s pokorou nestretli. Ale nič si z toho nerobte, ja som ju dneska tak z diaľky videl …

Okrem toho sa nám v túto nedeľu Pán prihovára práve na túto tému. Mnohí zvraštia čelo a ohrnú nosom, lebo téma pokory je jedna z najzaznávanejších tém kresťanstva. Veď predstavovať kresťanov ako pripečených pokorných úbožiakov, ktorý nevedia čo si počať so životom a preto sa pokorne chúlia k svojmu Bohu,  to obľúbený námet «maliarov-karikaturistov» modernej doby. Ak sa však nedáme znechutiť touto skutočnosťou, možno práve dnes objavíme niečo, okolo čoho už toľké časy chodíme a nikdy sme to nezbadali.

Prvé čítanie nám hovorí veľmi jasne: hľadajte pokoru. Pokora vôbec nie je dajaká vrodená vlastnosť človeka. Ak je nám čosi prirodzené, tak je to egoizmus. To teraz nemyslíme len v morálnej rovine, ale v tej hlboko ľudskej. Naše pudy, naša existencia nás takmer prirodzene vedie starať sa o seba. Ba dokonca i v starostlivosti o druhých môže byť veľa egoizmu.

A potom tiež druhý Sofoniášov podnet: pokorných nik nevystraší. Kto sa čo len prstom dotkol pokory a oblízol si prst, ten vie veľmi dobre, aká je to sila. Skutočne pokorného človeka nič nevystraší.

Sv. Pavol to berie dnes tak z ostra. Vôbec to nevyzerá na dajakú príťažlivú reklamu pre kresťanskú komunitu. Tak sa len popozerajte jeden na druhého. Fakt, my kresťania nie sme ktovie čo. Boh si nás vyvolil takých všelijakých. Sv. Pavol ako keby dával za pravdu všetkým tým kritikám, ktoré neveriaci a poloveriaci hovoria na kresťanstvo. Vec sa má však takto: neveriaci, keď hovoria o tom, ako sme nedokonalí a nemožní, hovoria len to, čo je pravda. Hovoria to, čo  videl už sv. Pavol. Nech sa však starajú viac o seba a o to, čo hovoria, my vieme, že Boh nás má rád, aj keď nie sme ktovie čo. Ak sa na to urazíme, oni (a cez nich on, náš nepriateľ) dosiahli svoj cieľ. Ak to s pokorou prijmeme, tak potom sme dosiahli náš cieľ my. Ak sme opravdivo pokorní – nikto nás nemôže uraziť.

No možno sa teda pýtate: ale ako konkrétne prísť k tej pokore. Povedz niečo konkrétnejšie, praktickejšie.

Nuž pozrite, ja som ju dnes na chvíľu zazrel … bolo to však z diaľky. Mám však pocit, že by to stálo za to hľadať ju.

 

 

Pokorných nic nevystraší ... idú si pokojne svojou cestou

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: