3. nedeľa v období cez rok

Ako vidíme v dnešnom evanjeliu, veci sa vyvíjajú ďalej. Sledujeme ešte raz Jána Krstiteľa a Ježiša.  Do Jánovho života však príde nečakaný zásah. Je uvrhnutý do väzenia.

Táto skutočnosť nás môže prekvapiť a položiť nám otázku o tom, ako my prijímame nečakané udalosti v našom živote. Poväčšinou si človek svoj život nejako plánuje a predstavuje. Niekedy nám do našich plánov niekto chce vložiť aj tie Božie a hovorí nám: Tvoje životné plány sú v súlade s Božou vôľou, dávaš priestor Bohu, aby mohol cez teba pôsobiť, alebo si žiješ len tak pre seba a pre naplnenie svojich túžob?

Nuž dobre, ale evanjelium nám dnes hovorí aj inú paradoxnú vec. Tá nečakaná, nepríjemná udalosť sa stala Jánovi Krstiteľovi. A kto sa už viac snažil byť v službách Božích ako on? Toto nám teda hovorí, že od nečakaných udalostí v živote nie je nikto uchránený. Nie všetko ide tak ako by sme si to predstavovali, aj ak sa všelijako a veľmi snažíme žiť v hľadaní jeho vôle. Je to pre nás taká výzva, aby sme s tým počítali, lebo najhoršie je, keď si vezmeme do hlavy presvedčenie, že ten, kto robí niečo dobré by nemal stretnúť nijaké ťažkosti alebo nepríjemné prekážky. Keď ešte niekedy stretneme v evanjeliu Jána Krstiteľa – tak sa dozvieme, že Ján vo väzení nezatrpkol. Naopak, živo sa zaujímal o Ježišove pôsobonie. Tak nech nám je príkladom.

Po tejto pre Jána tak nepríjemnej udalosti sa pohne aj Ježiš. V prvom rade ide do bezpečnejšieho prostredia. A začína svoju misiu a to postupne. Najprv ide sám naprieč Galileou. Tak ako dnes naše dediny sú poznačené kostolmi, tak židovské dedinky a mestečká boli poznačené synagógami. Bolo to miesto stretnutia, slávenia soboty, čítania Písma. Už niekoľko storočí sa táto tradícia ujala v Izraelskom ľude a bolo to niečo veľmi dobré. Ježiš sa zúčastňoval tejto liturgie. Pri tejto liturgii bolo možné, pre mužov s patričnými vlastnostami a vedomosťami, aj niečo povedať. Tu stojíme tak trochu aj pred záhadou. Akým spôsobom Ježiš získal oprávnenie kázať v synagógach? Aké mal na to práva, ako si ich získal? Dosť na tom, že evanjelium o tejto skutočnosti, že učí v synagóge a pozná sa s predstaviteľmi synagóg, hovorí veľmi často.

Vidíme teda, že Ježiš začína svoju misiu sám. Káže, hovorí, vysvetľuje. Nepoznáme obsah tohto jeho prvého kázania. Evanjelista nám ho zhrnul do veľkej syntézy: Ježiš ohlasoval blízkosť Božieho kráľovstva. Boh sa približuje, ba čo viac, jeho kráľovstvo je tu. Treba zaujať postoj pokánia, zmeniť sa, obrátiť sa.

Pomedzi tieto správy nám evanjelista hovorí, že Ježiš prišiel aj do Kafarnauma a tam si našiel prvých 4 učeníkov. Tu sa odohralo ich povolanie. Neviem, či ste si uvedomili, že boli časy, keď Ježiš mal len 4 učeníkov? Tak sme si zvykli, že sú 12, že si niekedy myslíme, že hneď boli toľkí. Aj to nám ukazuje, že Ježiš robí postupné kroky. Nie je hneď všetko. Všetko sa akosi rodí. Ohlasuje sa Božia blízkosť, ale je ešte toho toľko, čo sa má udiať. V každom prípade, Ježiš má už prvých 4. Sú povolaní, ale ešte toho veľa nerobia. Lebo aj ich povolanie musí dozrieť.

Evanjelium tejto nedele môžeme vidieť aj tejto perspektíve: veci nečakané, nepríjemné, veci, ktoré sa však začínajú hýbať a postupne pomaly sa niečo začína rodiť. Ježiš už ohlasuje, ale ešte nám to nie je celkom jasné. Čo to vlastne chce? Pokánie? A o čom to hovorí? O kráľovstve? O akom kráľovstve?

Ježiš teda začína konať, kázať, povolávať. Robí to postupne a v takom svete, v akom sa nachádzal: vo svete, kde moc môže dať do väzenia aj najsvätejších kazateľov Božích. A my? Nechceli by sme niekdy hneď a všetko? A nechceli by sme zmeniť svet okolo nás? Namiesto toho, aby sme práve teraz, pomaly a postupne začali …

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: