Levitikus- 3. kniha Mojžišova

 

Obeta Izáka bude nahradená obetou Baránka. Ján Krstiteľ o Ježišovi prehlásil: Hľa Boží Baránok.

Tretia kniha Mojžišova – kniha Levitikus – je zrejme najmenej čítaná a najmenej zrozumiteľná kniha Biblie. A môžeme povedať, že je tomu tak už od prvých čias kresťanstva, lebo to, čo vytvára celé prostredie a ovzdušie tejto knihy sú dve skutočnosti: rituálna čistota a popis rôznych druhov obetí. Bola určená predovšetkým pre Levitov, teda pre tých, ktorí v rámci vyvoleného národa mali na starosti kňazskú službu.

Príchodom Ježiša Krista sa však obety Starého zákona nahradili jedinou obetou Kristovou, Ježiš v evanjeliu (Mk 7,19; Lk 11,38-41) a neskôr Peter v Skutkoch apoštolov (Sk 10,9-17) a sv. Pavol vo svojich listoch (Rim 14,14) prehlasujú všetky jedlá za čisté a tým robia koniec obdobiu, v ktorom sa žila predstava, že niektoré skutočnosti automaticky znečisťujú človeka. Pre kresťanov a ich duchovný život teda kniha Levitikus je vo väčšej miere “zbytočná” a “nepraktická”.

 

Centrom sveta a Cirkvi je jediná obeta Krista

Cirkevná tradícia však jednoznačne prijala 5 kníh Mojžišových, ktoré sa v rámci židovskej viery tešili najvyššej úcte a autorite. Okrem toho, že podrobným čítaním tejto knihy sa zaiste dá všeličo zistiť a o všeličom uvažovať a napokon zostávajú Božím slovom, je skutočne pravdou, že pre bežného kresťana je čítanie tejto knihy veľmi náročné, a preto nie odporúčané.

Ale ako to už býva, každé pravidlo má svoju výnimku. A tou výnimkou je 19. kapitola tejto knihy. A čo je ešte viac zarážajúce, že tento mohli by sme povedať kvet uprostred púšte, je jedným z najkrajších a najdôležitejších textov celej Biblie. Sám Ježiš, keď sa ho pýtajú na najdôležitejšie prikázanie v Zákone (Mt 22,34; a paralené state) alebo keď predkladá svoje nové učenie v reči na hore (Mt 5,48) zamieri priamo do tejto state.

Tak ak budete listovať v Biblii a narazíte na knihu Levitikus, pamätajte si, že 19. kapitola skutočne stojí za to. Je to stať, v ktorej nájdete skoro akoby v kocke všetko to, čo Božie zjavenie prinieslo svetu. A keď sa niektorí ľudia chvália už niekoľko storočí tým, že oni sú dobrí a humanistickí aj bez Boha a jeho prikázaní, mohli by sa tak trochu obzrieť do svojich dejín, ktoré boli sformované myšlienkami aj tejto state a porozumieť, že hlboký základ lásky k blížnemu je obrovské dedičstvo Božieho zjavenia, ktoré samozrejme, je v našich rukách (v našej mysli, v našich génoch). Takže si ho môžeme prisvojiť a zabudnúť na Toho, kto nám to dedičstvo dal. Myslím však, že je to trochu krátkozraké, keď už nechceme povedať neúctivé.

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: