Nedeľa Pánovho krstu

1. Keď sa Boží Syn narodil na tejto zemi, svet si to veľmi nevšimol. Toľké roky Boh žil na tejto zemi potichu. Tak ako po stáročia predtým a tak ako storočia potom. Pre mnohých mlčanie Boha je škandálom, nelogickou a neprijateľnou skutočnosťou. My kresťania, nech nám to nikto nemá za zlé, sme však zahľadení do toho, že prehovoril. Boh mlčí pre tých, ktorí odmietajú počuť jeho Slovo. Boh mlčí pre tých, ktorí ho ešte nezapočuli. Keď my hovoríme o mlčaní Boha, tak len na základe toho, že prehovoril.

2. Dnes Ježiš, Boží Syn, prerušuje svoje dlhoročné mlčanie. Podľa evanjelistu Matúša jeho prvé slová sú o tom, že všetko má ísť tak, ako bežne vo svete ide. «Len to nechaj, lebo sa patrí, aby sme splnili všetko, čo je spravodlivé.» Nie ľahké úplne do podrobnosti pochopiť o akú spravodlivosť sa tu jedná. V každom prípade Ježiš, Boží Syn, sa zaradil medzi hriešnikov. Takto začína svoju verejnú činnosť a tak, medzi dvomi odsúdenými hriešnikmi, ju aj skončí. Ježišova spravodlivosť ho privádza medzi nás hriešnych ľudí a on chce zostať medzi nami, so všetkými dôsledkami našej situácie. Zaradený medzi nás, započítaný medzi hriešnikov, zaradený medzi zločincov.

 

uprostred nás hriešnikov

3. Boh sa teda rozhodol, že už nebude k nám hovoriť  «z hora, z vysokého neba», ani «z vysokého vrchu». Rozhodol sa prehovoriť uprostred nás, ako jeden z nás. Keď sa Ježiš ponoril a vynoril z vody, keď prijal na seba znak pokánia, tak ako ktorýkoľvek hriešnik v Izraeli a na tejto zemi, vtedy, práve v tejto chvíli evanjelium hovorí o otvorenom nebi a o nesmiernej Otcovej láske, ktorá začína prekypovať z neba. Tie slová boli napísané pre nás aj preto, aby sme vedeli, že Boh  vo svojej láske vie byť prítomný medzi hriešnikmi, bez toho, aby ich hneď súdil.

4. Ježišové slová, jeho posolstvo pochádzajú z Božej lásky. Toľké naše kresťanské i kazateľské slová sú tak slabé, lebo sme tak málo prežili to zvláštne Božie zaľúbenie. Ježišové slová sa rodia z nového uistenia sa o Božej láske, ktorá neváha pôsobiť medzi hriešnikmi a slabými ľuďmi, ktorí pokorne vyznávajú svoju slabosť.

5. V tomto novom liturgickom roku budeme mať opäť možnosť vstúpiť medzi Ježišových poslucháčov. Jeho slovo bude znieť, jeho mocné činy budú pred naším duchovným zrakom. Budeme môcť šliapať tú istú zem, počuť jeho vlastné slová, uistení o tom, že celá jeho prítomnosť medzi nami je požehnaná Otcovou láskou. Také divné a zvláštne, také lákavé i neuveriteľné zároveň. To sa fakt dá postaviť celý náš život na jeho slovách?

6. V túto nedeľu nám Ježiš ešte nepovedal veľa slov. Videli sme však základ jeho slov. Tým menej nám v evanjeliu hovorí Otec. V štyroch evanjeliách poznáme len tri scény, kde on hovorí: krst, hora premenenia a tá banálno-zvláštna udalosť opísaná v 12. kapitole Jánovho evanjelia (Jn 12,28), kde nie všetci rozumeli jeho hlas. Dnes nám Otec povedal, že miluje svojho Syna medzi hriešnikmi. A to zas ani zďaleka nie je tak málo. Skúsme si teda v túto nedeľu pripraviť srdcia, dušu, náš sluch a vnútorný zrak, aby sme stretávali, počúvali a žili toho roku Ježišovu prítomnosť medzi nami. Evanjelium ako celok nám hovorí, že nik nemusí mať strach: ani hluchí, ani slepí, ani posadnutí, ani chorí. Nijaký človek v nijakej svojej slabosti sa už nemusí báť. Stačí sa len priblížiť. Ba čo viac, stačí len neutekať pred ním, lebo on často príde aj sám.

7. Dnes sa otvára evanjelium, dnes sa otvára nový liturgický rok. Dnes sa otvára nebo a Boh je medzi nami hriešnikmi. Ešte toľko iných vecí by sa dalo premeditovať a komentovať v tejto krásnej a bohatej scéne krstu. Nateraz však stačí – veď hádam nás ešte čaká ešte viac liturgických rokov.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: