3. adventná nedeľa

Text proroka Izaiáša hovorí o čase spásy, ktorý má prísť a vyznačuje znaky tých čias: slepí začnú vidieť, hluchí počuť, chromí chodiť, nemí hovoriť. Máme tu pred očami takú stručnú náuku o človekovi, takú malú antropológiu. Zrak, sluch, schopnosť chodiť a komunikovať, to sú podľa proroka základné prvky ľudskej bytosti. Znakom príchodu mesiáša bude náprava týchto prepotrebných ľudských vlastností, a keďže v tých časoch spásy sa bude toto všetko konať, znamená to vlastne, že tu bude možnosť obnovy človeka vo všetkých jeho rozmeroch. Mnohokrát v týchto veršoch vidíme len schopnosť uzdravenia chorých, zázračné udalosti a potvrdzujeme to tým, že Ježiš, podľa evanjelia tieto veci skutočne konal. Uniká nám však často skutočnosť, že Ježiš tieto uzdravenia a divy konal ako znamenia (nie ako riešenia ľudského utrpenia), aby naplnil slová proroka Izaiáša. Ale naplnenie Izaiášových slov spočíva v tom, že zopár ľudí bolo uzdravených – alebo v tom, že tu skutočne prišiel niekto, kto môže obnoviť všetky rozmery človeka a uzdraviť to, čo je v ňom narušené a podrobené nedostatkom.

Už cirkevní otcovia staroveku zbadali tento duchovný rozmer uzdravenia: uzdraviť slepotu duše je viac ako uzdraviť slepotu tela, preto učeníci budú robiť väčšie divy než sám Spasiteľ, hovorí Origenes. Je to skutočne to, čo potrebujeme: vidieť Božie konanie, počuť jeho slovo, chodiť po jeho cestách, ohlasovať a komunikovať jeho lásku.

Evanjelium nám hovorí, že telesné uzdravenia, ktoré Ježiš robil pripomínali ľuďom prorockú víziu Izaiáša. Ján Krstiteľ je vo väzení. On ohlasovateľ Božieho príchodu a súdu je teraz opustení a bezmocní vo väzení. Jeho učeníci ho však môžu navštevovať a hovoria mu o tom, čo sa deje, a teda aj o tom, čo koná Ježiš. Jánove väzenie je tvrdá realita, ktorú si málokedy pripúšťame k srdcu. Tento trpký záver života, v ktorom sa tak veľmi podobá na proroka Jeremiáša a jeho žalostný, anonymný koniec. Ján napokon zomiera pre sprostý vrtoch kráľovskej hostiny, ako obeť ženskej pomsty, za to, že sa opovážil kritizovať manželský zväzok, ktorý nebol podľa zákona. Nuž v tomto svojom väzení Ján uvažuje a pýta sa: tieto znamenia, ktoré Ježiš konás svedčia, že on je ten, ktorý má prísť, na ktorého sa viažu predpovede?

Možno sme práve tu pri zdroji Jánovej sily, ktorou vedel prijať tento trpký koniec svojho života. On očakával, vedel, že nie je to on, ktorý má prísť, ale má to byť niekto po ňom. Toto očakávanie však nebolo naivné. Ježiš mu odpovedá slovami Izaiášovho proroctva, ale ho aj zaujímavo obohacuje. K pôvodným rozmerom Izaiášovho textu sa pridávajú nové prvky: malomocní sa očisťujú, mŕtvi vstávajú a chudobným sa ohlasuje evanjelium. Takto sa Ježišova postava ešte umocňuje, lebo poraziť malomocenstvo a smrť, to sú znaky, ktoré sa blížia k Božej moci. Teda mesiášske časy sú tu, a to v ešte väčšej sile, než ju tušil prorok Izaiáš. Obnova človeka je možná vo všetkých rozmeroch, niet nijakej skutočnosti, ktorá by mohla byť neuzdraviteľná v človekovi. Len jedna vec však zostáva … je možné neprijať Mesiáša. Pohoršiť sa nad ním. Veď je tak ľudský, tak obklopení ľuďmi, tak mocný a bezmocný zároveň.

A tak zostáva pravdou to, čo povedal Izaiáš: tešiť sa bude púšť. Len smädní a vyprahnutí porozumejú Krista a budú sa môcť z neho tešiť. A nám v túto nedeľu nezostáva nič iné, len sa tešiť, že Boh prichádza, mocný a slabý, presvedčivý i škandalózny, približuje sa, aby ponúkol uzdravenie človeka a akéhokoľvek jeho rozmeru. Lebo niet ničoho, čo by nemohol uzdraviť a ovlažiť slovom svojho evanjelia. A ak sme aj v našom väzení ako Ján, neváhajme poslať k nemu svojich poslov, dozvedať sa o ňom, aby sme porozumeli, že on napĺňa i prekonáva všetky predpovede a očakávania

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: