Slávnosť Nepoškvrnenej

1. Dnes nám Cirkev dáva pred náš duchovný zrak Nepoškvrnené počatie Panny Márie. Mohli by sme tu uviesť veľa slov, vysvetlení a príkladov o tom, ako sa tento sviatok ťažko rozumie a chápe. Ale to by sme len vysvetľovali a kto veľa vysvetľuje, ten niekedy nemá čas povedať to, čo by mohlo byť posolstvom tohto sviatku. Ak je táto slávnosť z viacerých dôvodov provokáciou, tak si teda vezmime niektoré z týchto provokácií a hovorme o nich.

2. Myslím si, že jednou z provokácií tejto slávnosti je samotné slovo «nepoškvrnenosť». Čo v nás vzbudzuje toto slovo? Cítite to, čo cítim aj ja? Máte určitý pocit a neviete ho vyjadriť? Tak vám skúsim pomôcť. Slovo «nepoškvrnenosť» v nás nevzbudzuje veľmi pozitívne a krásne myšlienky a túžby. Či chceme alebo nechceme, to sa na nás lepí z mentality dnešného sveta, byť «nepoškvrneným» nie je pre nás symbolom nejakej veľkosti, práve naopak, je skôr symbolom neskúsenosti, naivity, a teda nedospelosti a nezrelosti. Teda byť nepoškvrnenými, to je aj niečo čo nechceme a čomu sa aj určitým spôsobom bránime. Veď nikto z nás nechce vyzerať naivný. A my to máme v našom podvedomý veľmi silne – všetci neveriaci nám vyčítajú, že keď sme veriaci sme naivní, nerozumní.

3. Niekde tu teda musíme nájsť riešenie. Slová, ktoré my ľudia používame, potrebujú byť veľa krát vysvetlené, lebo môžu nadobúdať rôzne obsahy a významy. Čo znamená slovo Nepoškvrnenosť v tom význame, ako nám ho predkladá Cirkev? Čo znamená, že považujeme Máriu za Nepoškvrnene počatú, uchránenú od každého hriechu? Azda pod tým myslíme to, že by nepoznala svet, bolesť, tvrdú ľudskú skúsenosť? Prečítajme si, čo nám Písmo hovorí o nej a o jej živote a hneď nám je jasné, že Mária nezostala naivným a neskúseným dieťaťom.

4. Nepoškvrnenosť je v prvom rade Boží dar Márii … Ale v tom dare sa skrýva aj jej odpoveď. Tešíme sa oslavujeme túto veľkú skutočnosť. Boh dal obrovský dar, obrovské privilégium jednej žene, jednému dievčaťu a ona na tento dar úžasne odpovedala. No ešte stále niekto môže povedať: No a čo z toho my vlastne máme, načo nám je táto vedomosť? Načo nám je toto oslavovať? Toto však hovorí len ten, kto ešte neporozumel dobre, že tu hovoríme o Matke Božieho Syna a o našej Matke. Iba vo vzťahu k matke sa dá porozumieť dôvod oslavy. Veď čo z toho máme, keď oslavujeme jubileá našich rodičov? Čo z toho máme keď sa tešíme z toho všetkého, čo prežili, prekonali a dokázali? Ak sme podľahli lákavému individualistickému zmýšľaniu dnešnej doby, tak potom skutočne to všetko je zbytočné. Ale ak veríme, že láska je večná, tak potom minulosť je prítomná a pomáha nám prežívať vzťah lásky. Potom ani vrásky, ani trasúce sa ruky a slabnúca myseľ, nemôžu zatieniť to, čo sa odohralo, to, čo sme prijali a dostali.

5. «Nepoškvrnenosť» je uchránenie od «hriechu». Ak sme spomenuli problém modernej mentality prijať slovo nepoškvrnenosť, o čo viac moderná mentalita odmietla slovo «hriech». Toto je druhá provokácia tohto sviatku. Je potrebné sa zamyslieť nad tým, čo nás poškvrňuje. Moderná mentalita s ľahkosťou prijala prvú polovicu Ježišovho učenia, v ktorom prehlásil všetky jedlá za čisté, «Človeka nepoškvrňuje to, čo vchádza do úst … jesť neumytými rukami, to človeka nepoškvrňuje» ( pozri Mt 15,1-20 a inde). Akosi však chceme zabudnúť na to, že človeka aj niečo «poškvrňuje». Moderná predstava o človekovi «oslobodenom» od náboženského útlaku spočíva v tom, že človek je v prirodzenosti dobrý, nepotrebuje napomínanie, nepotrebuje pokánie, nepotrebuje sviatosti, nepotrebuje evanjelium. V konečnom dôsledku, keď robí niečo, čo sa považovalo za zlo a hriech, tak je vlastne «omyl» alebo dokonca «nutné hľadanie». Tieto výrazy a spôsoby povedania nie sú však ničím iným, len vyjadrením toho, že ak som odmietol uznať existenciu Boha, hriech naozaj nemôže existovať – lebo niet sa voči komu previniť. Ak sme teda aj my kresťania pod vplyvom všeobecnej mentality náchylní zabudnúť na to, že je to jedine Boh, ktorí nám môže dať milosť, aby sme sa uchránili od Zlého, tak potom nerozumieme, čo znamená slovo Nepoškvrnená, uchránená od hriechu. Ak si myslíme, že nám na to stačia vlastné sily a zdravý rozum, tak sa trochu poobzerajme po svete, sledujme správy a vývoj sveta a snáď nám ten zdravý rozum, ak je trochu skromný, pokorne naznačí, že Cirkev od pradávna učí, že dobro je milosť Božia, ktorú si treba prosiť a ktorej sa treba otvárať. Ak nemáme tento postoj tak potom je veľmi ťažko porozumieť slávnosť Nepoškvrnenej.

6.  Človeka teda niečo poškvrňuje, to, čo vychádza z jeho srdca. A nebudeme šťastní, ak sa budeme kolektívne presviedčať, že sme v podstate dobrí (až na to, že nerobíme dobré veci). Ako kresťania stojíme oproti tajomstvu zla. A myslím, že to cítia aj všetci rozumní ľudia. Veď kedy boli na zemi príhodnejšie podmienky na to, aby sme sa mohli dorozumieť a pochopiť? Kedy sme boli technicky schopnejší a teoreticky pripravenejší ako dnes urobiť zo sveta, ak nie raj, aspoň primerané a dôstojné bývanie pre všetkých. Ale akosi sa to nedarí. A to nie len pre pár nezodpovedných diktátorov – kto pozone sleduje, čo sa deje, uvedomuje si, že tajomstvo zla skutočne existuje a nie je veľmi vysvetliteľné. Evanjelium nám však hovorím, že Boh je schopný vyhrať tento boj v nás. A sviatok Nepoškvrnenej je to veľkým emblémom. Mária nie je Boho-človek ako Ježiš. Ona je človek, jedna z nás. A Cirkev túžila postaviť pred zrak všetkých veriacich v tejto jej slávnosti aj toto: Boh dokáže zvíťaziť nad zlom v človekovi. Pozrite na Máriu našu matku, tam to dokázal úžasným spôsobom. A ak vieme, čo znamená bojovať so zlom, tak toto posolstvo oceníme.

Biblia hovorí, že potomstvo ženy rozšliape hlavu hadovi. To je Ježiš. Tradícia Cirkvi však vidí aj v Nepoškvrnenej tú, ktorá osobitným spôsobom, ako pramatka všetkých vykúpených, potrela hlavu odvekému nepriateľovi človeka. A my sa v tejto slávnosti z toho môžeme tešiť.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: