2. adventná nedeľa A

 

Z pňa Jesseho vypučí ratolesť … Čo je to peň? Je to zvyšok zoťatého stromu. Teda pozor. Peň znamená, že strom bol zoťatý. Peň Jesseho rodu, Dávid je syn Jesseho. Dávidové kráľovstvo už nie je mocným stromom, ba čo viac, je to strom, ktorý bol zoťatý. Ale na tomto pni sa môže uchytiť nový výhonok.

Ako kresťania sa musíme cítiť zaštepení do Izraelského kmeňa. Sv Pavol na jednom mieste v liste Rimanom hovorí o olive Izraela, ktorej ratolesti boli odlomené a my kresťania sme boli do nej naštepení. To však nemá byť dôvod na pýchu a na vyvyšovanie sa nad odlomené ratolesti. (por. Rim 11, 17-24)

Ratolesť na pni Jesseho – my ju vidíme v Ježišovi. On neutvoril hneď obrovský strom, ale bol malou ratolesťou, na ktorej spočinul Duch Pánov. On dokáže zmieriť nezmieriteľné, dravé zvery sa budú priateliť s domácimi, jedovaté neuškodia a malé bezmocné dieťa bude všetkých riadiť. To je on náš Pán. Malá silná ratolesť tohto sveta.

Ján Krstiteľ káže o tom, že sekera je priložená ku koreňom stromov a každý strom, ktorý neprináša dobré ovocie vytnú a hodia na oheň. V Jánovom kázaní, podobne ako neskôr aj v Ježišovom, sa obraz stromu stáva osobným obrazom a nie kolektívnym, ako tobolo v Starom zákone. Strom Izraela, strom Jesseho – to je Izrael a jeho kráľovstvo. Teraz však každý osobne je stromom a rozhodne o tom, či bude zoťatí alebo nie.

Druhá adventná nedeľa nám ponúka obraz pňa, ratolesti, stromu, ktorý má prinášať ovocie. Ak sa niekedy cítime ako zoťatý strom, nech nás hreje nádej, že na tom našom pni môže vzísť výhonok. A ak sa cítime ako strom so silným kmeňom, dávajme si pozor na skutočnosť, že každý strom, ktorý neprináša dobré ovocie, nech je hocijako silný a sebavedomý, môže byť zoťatý.

 

Neodtínaj nás Pane od koreňa, ale odrež naše zlé a neužitočné konáre, aby mohla zakvitnúť nová nádej

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: