Nedeľa Krista kráľa rok C

Hovoriť dnes o kráľoch znie dosť neaktuálne. My sme zvyknutí na demokratické formy vlády. Je to však skutočne úplne neaktuálne?

V prvom čítaní sme si vypočuli ideálny (ak chceme môžeme aj povedať dosť zjednodušený a zidealizovaný) opis ustanovenia Dávida za kráľa izraelských kmeňov. Predstavitelia jednotlivých rodov usúdili, že on by mohol byť tou postavou, ktorá všetkých zjednotí, za ktorým všetci pôjdu. Bez toho, aby sme tu teraz hlboko rozoberali prednosti a nedostatky spoločenského usporiadania, môžeme si všimnúť, že voľba kráľa je niečo veľmi podobné tomu, čo aj my moderní ľudia robíme, alebo máme robiť. Mali by sme si voliť predstaviteľov, okolo ktorých sa môžeme zjednotiť, ktorým dôverujeme. Teda idea monarchie v konečnom dôsledku nie je až taká vzdialená od ídejí demokracie, aspoň v tomto jednom bode. Nejdeme však do konkrétnosti rozoberať túto tému. Pre naše konkrétne zamyslenie však zostáva niekoľko konkrétnych myšlienok. Zvolili sme si Krista za svojho kráľa, teda za toho, ktorého chceme počúvať, ktorému chceme dôverovať, a ktorý, keď nás povolá do boja, my odpovieme: “Ideme, lebo jeho záujmy sú aj naše záujmy”? A toto zostáva aktuálne, aj keď my už nemáme kráľov a ani monarchické myslenie. Podstatou je vzťah ku charizmatickej osobe, ktorá zjednocuje. A bez tejto skutočnosti sa nezaobíde ani moderná a ani postmoderná spoločnosť, lebo ľuďmi vždy niečo hýbe, ak ak niečo nimi hýbe spoločne dosiahnu veľké veci. Ide len o to, aká osoba, aká myšlienka, aké túžby zjednocujú ľudí. Nás kresťanov, by mal zjednocovať a nami by mal hýbať Kristus. No, či je to skutočne tak … na to si musíme dať odpoveď najprv sami osobne  a  potom sa tiež pozrieť na úroveň našich kresťanských a farských spoločenstiev. Všetko nasvedčuje, že ídea spoločného kráľa, spoločného hýbateľa nás všetkých nám dosť chýba

Evanjelium nám zas poukazuje na to, ako je zvláštny ten obraz nášho kráľa. Je to kráľ zomierajúci na kríži. Neprijíma kráľovstvo obklopený zástupmi svojich verných, ktorí skandujú jeho meno. Stáva sa kráľom, keď je opustený na kríži a posmievaný svojimi nepriateľmi, ktorí nad ním triumfujú. Doráňaný a umučený, zavesený na kríž, zomierajúci. To je zvláštny obrad intronizácie. Ježiš mal skutočne pravdu, keď povedal Pilátovi: “Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta.” Veď takto sa naozaj nikto nikdy nestal kráľom. Ježiš sa však prehlásil kráľom vo svojej slabosti a bezmocnosti pred mocnými. A nad ním, keď zomieral, bola aj tabuľka: Toto je kráľ. Ak teda kráľ, ako sme si to povedali pri prvom čítaní, je charizmatická osobnosť, ktorá strháva a za ktorú sa všetci majú ochotne postaviť a ktorej sa všetci majú podriadiť – tak my sa podriaďujeme človekovi, ktorý zomiera bezmocne na kríži. Toto je náš kráľ.

Chceme naozaj patriť takémuto kráľovi? Vieme byť na neho hrdí? Prázdne a opustené miesto pod krížom, kde chýbali toľkí jeho prívrženci, aj tí najbližší, nás upozorňuje na to, že toto kráľovstvo vzniklo bez nás. Bol to iba jeho boj, v ktorom zvíťazila jeho vernosť až na smrť. “Ty si už bol na čele našich šíkov” – hovorili Izraeliti Dávidovi, keď ho potvrdzovali za svojho kráľa. “Ty si bojoval za nás a my sme neboli ani schopní byť na mieste tvojho boja” – môžeme povedať my. Iba ten, kto má milosť porozumieť Ježišov čin na kríži, iby ten môže v sebe nájsť silu povedať: Teba si volím za svojho kráľa, lebo nikto tak nikdy nebojoval ako ty.

Preto myšlienka na Krista kráľa nemusí byť ani zastaralá, ani triumfalistická. Naopak, môže to byť myšlienka veľmi aktuálna, skromná a osobná. Vedieť si zvoliť svojho kráľa. A aj keď niekto má predsudky voči monarchickému slovníku, je to predsa krásne, keď si niekoho zvolíme a chceme stáť za ním a po jeho boku. Kiež by sa nám to v túto nedeľu podarilo: potichúčky sa priblížiť ku Kalvárii, pozrieť sa na kríž a odhodlane povedať: Volím si ťa za môjho kráľa. A potom sa obzrieť okolo seba a srdcom, či pohľadom vysloviť prianie, aby prišli čím viacerí povedať to isté. S nádejou, že takto sa nám podarí vytvoriť “kráľovstvo”. Lebo to bol a to je jeho sen.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: