Bud Spencer a Terence Hill v roku 2010

Je to už dávno, keď som v kine Nivy ako chlapec videl prvý film s Budom Spencerom a Terncom Hillom: Ak sa nahneváme budeme zlí. A toľko iných westernov a príbehov. Hej, aj keď sa to už potom opakovalo, ale boli to úžasné filmy na tie časy. Neskôr Podivné dedičstvo a Policajt v Afrike, kde hrali každý sám. Zo sto filmov, ktoré najviac zarobili v dejinách kinematografie, desať patrí im. A ich filmy, aj keď plné bitiek, sa chránili vždy akejkoľvek vulgarity.

Ermanno Olmi, slávny taliansky režisér ich označil ako tých, ktorí ukázali, že civilizáciu a kultúru je možné pozdvihnúť aj zdravým humorom a v ich podaní sa humor stal aj umeleckým dielom.

Vidieť ich tak ako vyzerajú dnes – to človekovi môže povedať všeličo. O hodnotách, o tom, čo pominie, ale aj tom, čo zostáva. A možno by sme sa aj my mali poďakovať za týchto dvoch ľudí, ktorí sa nenechali strhnúť ani slávou ani hľadaním lacných hodnôt, ale ľahkosťou a humorom chceli komunikovať niečo, čo stojí za to: že totiž zlo musí byť porazené a treba sa s ním pobiť a popri tom sa dá aj zasmiať.

Tak ak chcete, pozrite aspoň kúsok z tohto desať minutového videa, aj keď nerozumiete po taliansky, niečo si predsa len «porozumiete» keď sa na nich zahľadíte.

http://www.youtube.com/watch?v=k5FKympn4ZI

 

 

Bud Spencer je umelecké meno neapolčana Carla Pedersoliho (* Neapol 1929) inak bol majstrom talianska v plávaní, zúčastnil sa aj olympiády v Helsinkách, aj ako plavec aj ako člen vodnopólového družstva. K filmu sa dostal pomerne náhodou a veľmi neskoro.

Terence Hill, vlastným menom Mario Girotti (Benátky 1939) mal mamu nemku a prvé roky svojho života prežil v Drážďanoch. Tam prežil kruté bombardovanie počas II. svetovej vojny. Potom sa jeho život preplietol s filmom, zažil niekoľko úspechov už pred tým, než vytvoril dvojicu s Budom. Meno si osvojil po svojej manželke, ktorá je Američanka, možno aj preto, že talianske meno vtedy neletelo vo svete filmu, ale americké hej.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: