31. nedeľa rok C

Posolstvo tejto nedele je o Bohu, ktorý hľadá človeka, odpúšťa mu a chce, aby človek vstúpil do spoločenstva s ním. Je veľké a nepochopiteľné volanie, v ktorom je veľa tajomstva. Ale Biblia o tom hovorí veľmi jasne.

Pán je priateľ života, nechce smrť človeka, ale jeho život, a aj keď je človek v hriechu a vzdialený od Boha on ho hľadá. To je presvedčenie, ktoré žiari zo state knihy Múdrosti. Všimnime si posledné vetu: Preto mierne karháš tých, čo poblúdia, napomínaš ich tým, keď im pripomínaš to, čím zhrešili,aby zanechali hriech a verili v teba, Pane. Toto veriť je teda cieľ. Ale čo znamená veriť? Len sa podrobiť nejakej pravde? Alebo uveriť v nejaké pravdy, ktoré sa nedajú dokázať?

Čo však znamená žiť a veriť nám hovorí evanjelium. Život nie je len materiálne zabezpečenie, ani osobné víťazstvo. Zachej toto všetko mal. A predsa mu čosi chýbalo, niečo ho muselo visť, keď vyšiel zo svojho domu, aby uvidel toho zvláštneho rabbiho. On to vôbec nečakal, nikdy na to ani nepomyslel. Nastalo stretnutie, nastala nová situácia. A tu sa Boh ukazuje ako milovník života. Život to je stretnutie sa s ním, stretnutie sa s tým, ktorého on poslal. A napokon toto je aj viera, jedna z definícií viery, a to dosť dôležitá: viera je stretnutie sa so živým Kristom, ktorý sa sám pozve do nášho domu.

Ešte sa vám to nestalo? To stretnutie sa očí, ten hlas, ktorý osloví, to samopozvanie sa k tebe. Tá obrovská radosť, že on je so mnou a chce byť so mnou napriek všetkému, napriek tomu, že nie som toho vôbec hoden. Prečo sa to ešte nestalo?

Žeby nešiel okolo? Alebo to bude možno v tom, že si ešte nevyliezol na ten strom, aby si ťa mohol všimnúť. A čo by mohol byť ten strom v tvojom živote, to niečo, čím by som mohol preukázať, že mám naozaj záujem stretnúť toho zaujímavú osobu, ktorá denne ide okolo mňa.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: